Švýcaři budou moci požádat o odstranění z Google Street View

Google Street View

Google Street View

Jak vidí svět Google Street View
Jak vidí svět Google Street View
Jak vidí svět Google Street View
Jak vidí svět Google Street View
Jak vidí svět Google Street View
8
Fotogalerie
Googlu se podařilo u nejvyššího švýcarského soudu obhájit svou službu Street View a způsob, kterým na nasnímaných fotografiích maskuje identitu náhodných kolemjdoucích a poznávací značky vozidel. Vítězství amerického internetového gigantu je ale pouze částečné, firma musela učinit řadu ústupků.

„Těší nás, že Švýcarský spolkový soud souhlasil s hlavním bodem naší stížnosti. Uznal, že jsme do Steet View zavedli rozsáhlá opatření chránicí osobní údaje,“ uvedl hlavní advokát Googlu Daniel Schönberger. Automatizovaný program nyní u nasnímaných dat takzvaně anonymizuje, tedy rozmazává obličeje lidí a poznávací značky aut.

Systém ale není zcela spolehlivý. Google dříve uvedl, že pokud by měl zajistit stoprocentní zakrytí identity snímaných osob a vozidel, museli by práci automatu nahradit lidé, což by prý bylo neúnosně nákladné. Soud nyní rozhodl, že rozostření 99 procent nasnímaných osobních dat stačí.

Kuriózní situace zachycené fotoaparáty Google Street View:

Spokojený je ale i šéf místního úřadu na ochranu osobních údajů Hanspeter Thür. Google totiž musí rozmazat celé postavy osob, které se na snímcích nacházejí v kompromitujících situacích, například stojí-li před vězením nebo nevěstincem. Zamaskování přitom musí být velmi důkladné a má zahrnovat i oblečení, barvu pleti či kompenzační pomůcky. Fotografie soukromých pozemků jako jsou například zahrady či dvory, smí být zveřejněny jen se souhlasem jejich majitelů. Pokud ale Google sníží nynější asi dvoumetrovou výšku snímání, může se poslednímu opatření vyhnout.

Google také musí na svých stránkách na viditelném místě vytvořit tlačítko, prostřednictvím něhož budou lidé moci zažádat o anonymizaci. Pro stejný účel musí firma zřídit poštovní adresu. Pokud bude v budoucnu obnovovat obrazová data, musí o tom informovat veřejnost, a to nejen na internetu, ale například i v místním tisku.

Služba Google Street View se dostala do konfliktu s místními zákony i jinde. V Německu Google loni kvůli tlaku úřadů rezignoval na další snímání měst. V Japonsku musel v roce 2009 znovu nafotografovat všechna města, ale tentokrát z výšky 1,6 metru.