Telefónica prodá britskou divizi nejbohatšímu Asiatovi | e15.cz

Telefónica prodá britskou divizi nejbohatšímu Asiatovi

Telefónica O2
Telefónica O2
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Španělská telekomunikační společnost Telefónica se dohodla, že prodá svou britskou divizi O2 hongkongskému konglomerátu Hutchison Whampoa za 10,25 miliardy liber (382,5 miliardy korun). Transakci ještě musí schválit regulační orgány.

Majitelem konglomerátu Hutchison Whampoa je nejbohatší Asiat Li Ka-shing, který představil plány na převzetí britského mobilního operátora O2 letos v lednu. Konglomerát již v Británii vlastní mobilního operátora Three.

Hutchison podle dohody za O2 v první fázi zaplatí 9,25 miliardy liber. Zbývající miliardu liber získá Telefónica později, pokud skupina vytvořená spojením O2 a Three dosáhne stanovených finančních cílů. Sloučená skupina bude podle agentury Reuters největším mobilním operátorem v Británii.

Telefónica, která se snaží snížit svůj dluh a soustředit na klíčové trhy ve Španělsku, Německu a Brazílii, prodala loni své aktivity v Irsku a České republice. V tuzemsku její divizi Telefónica Czech Republic převzala finanční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera. Transakce byla dokončena loni v lednu, skupina nejbohatšího občana České republiky za podíl 65,9 procenta zaplatila 63,6 miliardy korun.

Časopis Forbes odhaduje, že Li Ka-shing vlastní majetek v hodnotě kolem 35 miliard dolarů (zhruba 880 miliard korun). Podle listu The Wall Street Journal je převzetí britského operátora O2 zatím největší zahraniční akvizicí tohoto miliardáře.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery