Topící se BlackBerry našla zachránce. Koupí ji pojišťovací holding | E15.cz

Topící se BlackBerry našla zachránce. Koupí ji pojišťovací holding

BlackBerry
BlackBerry
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: langleyo

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ztrátový kanadský výrobce chytrých mobilních telefonů BlackBerry se v zásadě dohodl na svém převzetí konsorciem, které vede pojišťovací holding Fairfax Financial. Cena transakce má dosáhnout 4,7 miliardy dolarů (přes 90 miliard korun).

Fairfax už vlastní 10procentní podíl v Blackberry a je tak jeho největším akcionářem. Fairfax Financial je holdingovou společností, která své obchodní aktivity soustřeďuje hlavně na oblast pojišťovnictví. Vede ji inženýr indického původu Prem Watsa, jemuž se někdy říká kanadský Berkshire Hathaway, podle názvu podniku úspěšného amerického investora Warrena Buffetta.

BlackBerry v pátek oznámil, že propustí 4500 lidí, což představuje zhruba 40 procent všech zaměstnanců firmy. Společnost zároveň sdělila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala obrovskou provozní ztrátu a její výsledky budou horší, než čekají analytici.

Čistá provozní ztráta za tři měsíce do konce srpna má činit 950 milionů až 995 milionů USD (18,1 miliardy až 19 miliard Kč).

Vývoj akcií BlackBerry za posledních 5 let:

Vývoj akcií Blackberry od roku 2009 do září 2013 Autor: Yahoo Finance
(Zdroj: Yahoo Finance)

„Je to lepší než se rozpadnout na kusy,“ komentoval chystaný prodej podle agentury Reuters analytik Colin Gillis ze společnosti BGC Partners. „Toto je společnost, která musí odejít z burzy, jestli má mít nějakou šanci,“ poznamenal také.

Obchodování s akciemi BlackBerry bylo před oznámením transakce pozastaveno. Po jeho obnovení akcie poskočily nahoru o pět procent, předtím naopak vykazovaly denní pokles o více než pět procent.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.