Umělá inteligence připraví o práci hlavně muže | E15.cz

Umělá inteligence připraví o práci hlavně muže

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Více jak deset milionů Britů přijde během příštích patnácti let o práci, nahradí je moderní technologie vybavené umělou inteligencí. Nejvíce jsou ohroženi pracovníci pohybující se v oblasti velkoobchodu a maloobchodu. Na studii společnosti PwC, která akcentuje i vznik úplně nových míst, upozornil The Guardian.

Ze závěrů studie plyne, že třiceti procentům lidmi obsazených pracovních míst ve Velké Británii hrozí zánik v důsledku neustále se rozšiřujících moderních technologií s umělou inteligencí. V některých sektorech má ohrožená část pracovních míst představovat dokonce až padesát procent.

S masivnějším zapojením robotů do pracovního procesu se pochopitelně vytvoří celá řada nových míst, které bude třeba obsadit. Studie předpokládá, že automatizace pozvedne i produktivitu práce.

Autoři výzkumu však upozorňují, že je důležité aplikovat taková preventivní opatření, která budou bránit nerovnoměrnému zapojování robotů na úkor lidské síly.

„Není pochyb o tom, že umělá inteligence a roboti změní podobu pracovních míst, jak ji známe dnes, a že jsou některé obory k těmto změnám více náchylné,“ řekl Jon Andrews, šéf technologií a investic výzkumné společnosti PwC.

„Důležité je ujistit, že potenciální zisky plynoucí z automatizace sdílí celá společnost a nikdo nezůstane v tomto ohledu pozadu. Zodpovědní zaměstnavatelé by měli zajistit podporu flexibility a adaptability svých zaměstnanců tak, aby byli všichni na nadcházející změny připraveni,“ dodal.

Výsledky studie naznačují, že nejvíce ohrožení jsou pracovníci velkoobchodu a maloobchodu – tedy sektoru, ve kterém je zaměstnáno vůbec nejvíce Britů. Vysoké riziko ztráty pracovní pozice se týká 2,25 milionu těchto zaměstnanců.

CeBit 2017

Nové technologie mohou do patnácti let sebrat práci dalším 1,2 milionu lidem působícím ve výrobě, 1,1 milionu lidem v administrativě a 950 tisícům v oblasti dopravy a skladování.

„V budoucnu bude cennou komoditou vzdělání, stejně tak kreativní a kritické myšlení – stejně jako emoční inteligence,“ dovysvětlil Andrews.

Autoři studie také uvádí, že většímu riziku ztráty práce do budoucna čelí více muži než ženy. Ty prý spíše tíhnou k sektorům, které vyžadují vyšší úroveň empatie a vzdělání, zatímco muži pracují častěji ve výrobě či dopravě. Ve „vysokém ohrožení“ se nachází 35 procent tradičně mužských pracovních pozic oproti 26 procentům ženských.

„Automatizace manuálních a stereotypních úkonů sice odstraní některá současná místa, zároveň ale umožní řadě dělníků dělat přínosnější, kreativnější a lépe oceněnou práci,“ uzavírá John Hawksworth, šéfekonom PwC.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah