Robot se hlásí o patent. S tím se úřady ještě nepotkaly | E15.cz

Umělá inteligence se hlásí o patent. Robotí žádost úřady ještě nikdy neposuzovaly

Michal Šenk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Teď tu byl. Járu Cimrmana ve známém českém filmu Jára Cimrman ležící spící vždy předběhl nějaký jiný vynálezce. Nyní je ve hře to, že než vynálezce člověk bude rychlejší umělá inteligence. Příkladem je stroj se jménem Dabus, který vyvinul dva produkty: přepravku na jídlo a lampu. Následně požádal pověřené úřady ve Spojených státech a v Evropě o udělení patentu na ně. Má se za to, že jde o první podobnou žádost v dějinách.

Nyní se čeká, jak úřady zareagují. Podle patentového zákona ve Spojeném království i podle norem Evropské unie musí být přihlašovatelem vždy „osoba“. Ve Spojených státech se přihlašovatelem může z definice stát „jednotlivec“.

Za Dabusem stojí tým vedený profesorem práva a medicíny na univerzitě v anglickém Surrey Ryanem Abbottem. Ten tvrdí, že činnost Dabuse podnítil cíleně proto, aby se v této věci v mezinárodním patentovém právu udělalo jasno o tom, zda umělá inteligence může být vynálezcem. „Umělé inteligence dnes píší knihy, samy vytváří fotografie, a pak ale nejsou uznávány jako autoři. To vnáší problémy do celého systému autorského práva, jak ho známe,“ upozorňuje Abbott v rozhovoru pro BBC.

Podle zprávy prezentované nedávno Evropskému patentovému úřadu se dosud nepočítá s tím, že by systémy umělé inteligence mohly být přímo za vynálezce považovány. Kritici namítali, že stroj nikdy sám bez prvotní iniciace člověkem vynález a následně žádost o jeho ochranu nezrealizuje.

S takto přímou žádostí jako od Dabuse se ovšem úřady ještě nikdy nepotýkaly. Precedens v této věci se teď čeká v nejbližších týdnech a měsících. V posuzování celé problematiky chce být aktivní i český Úřad průmyslového vlastnictví. „Situaci sledujeme a chceme se zapojit do mezinárodní spolupráce v okamžiku, kdy bude započato s řešením,“ říká za Úřad průmyslového vlastnictví Emil Jenerál.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.