V Praze se bude dělat na nejpokročilejších čipech světa. Dodavatel gigantů otevírá vývoj

Řada čipů M3 od Applu

Řada čipů M3 od Applu Zdroj: Apple

V Česku bude mít vývojové centrum další mezinárodní společnost zaměřená na návrh čipů. V Praze podle informací e15 otevírá inženýrské kanceláře americký podnik Analog Bits, který úzce spolupracuje s největšími zakázkovými výrobci čipů na světě a pomáhá jim s produkcí těch nejpokročilejších kusů. „Chceme do Česka přinést znalosti návrhu v nejmodernějších mikroelektronických výrobních procesech a vytvořit vysoce kvalifikovanou pracovní sílu,“ říká ředitel pražské pobočky Analog Bits Michal Marčišovský.

Analog Bits vznikla v roce 1995 v Silicon Valley. Do čipů dodává bloky pracující s analogovým signálem. Dnešní moderní čipy jsou digitální, obsahují ale také analogové části zabezpečující taktování, monitorování provozních a výrobních parametrů, distribuci napájení po čipu nebo obvody pro komunikaci s jinými čipy.

„Analog Bits je klíčovým dodavatelem technologií pro analogové části čipů používaných v mobilech, cloudech nebo umělé inteligenci. Mají i komplexní vysokorychlostní obvody (SerDes). Jejich spolupráce s provozovateli nejpokročilejších čipových továren na světě je velmi úzká,“ shrnuje Daniel Nenni, zakladatel odborného webu SemiWiki zaměřeného na polovodiče.

Bloky od americké firmy jsou součástí více než 60 výrobních procesů polovodičových producentů. Analog Bits je těsně integrována u světové jedničky TSMC nebo u společností Samsung, Intel, UMC či GlobalFoundries. S výrobci spolupracuje na nejpokročilejších výrobních procesech. V současné době je nejdál produkce pomocí třínanometrové technologie u TSMC, kterou pro své čipy používá Apple. „Nyní vyvíjíme první obvody pro dva nanometry,“ přibližuje Marčišovský.

TSMC, Samsung a Intel chystají dvounanometrové čipy zřejmě na příští rok. Výrobní polovodičové procesy lze zjednodušeně vysvětlit tak, že čím méně nanometrů, tím více se na jeden čip vejde tranzistorů. Například třínanometrový čip A17 Pro používaný v iPhonu 15 má 19 miliard tranzistorů, předchozí verze jich měla 16.

„Pomalu ale narážíme na fyzikální limity tranzistorů a jiných součástek dané jejich malými rozměry. Jedním z úkolů pražské pobočky Analog Bits bude výzkum a vývoj technologií, které umožní udržet a rozšiřovat analogové know-how společnosti do budoucna,“ vysvětluje Marčišovský.

Americká společnost chce v první fázi v Praze zaměstnat asi dvě desítky lidí. Marčišovský vyrůstal v Silicon Valley a dlouho se s lidmi z Analog Bits zná. Inženýrská skupina, která zdejší pobočku rozjíždí, původně působila v akademickém prostředí, kde navrhovala radiačně odolné čipy pro experimenty ve fyzice částic a pro aplikace ve vesmíru. „Složité financování, nedostatek kvalitních projektů a přemíra byrokracie nás však přesvědčily přejít do komerční sféry,“ shrnuje Marčišovský.

Analog Bits mají od roku 2022 nového majitele. Firmu koupila jihokorejská společnost SemiFive úzce napojená na Samsung a jeho továrny. SemiFive pomáhá firmám připravit jejich čipy a dostat je do výroby u Samsungu. Prozatím posbírala investice 199 milionů dolarů od investorů jako SoftBank, Doosan nebo Korea Investment Partners. SemiFive a Analog Bits mají dohromady pouze kolem 400 zaměstnanců.

V Česku už působí několik zahraničních podniků zaměřených na návrh čipů včetně největšího evropského výrobce STMicroelectronics, nizozemského obra NXP Semiconductors, japonského kolosu Renesas, amerických firem Intel a Allegro MicroSystems, čínského Espressif Systems nebo švýcarského ASICentrum.

„Příchod Analog Bits ukazuje, že Česko má v oboru značný potenciál. Teď je ideální okno toho využít,“ dodal Stanislav Černý, prezident Českého národního polovodičového klastru, kam se Analog Bits zřejmě připojí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!