VIDEO: 60 let starý Volkswagen jede díky motoru ze stíhačky téměř 500 kilometrů za hodinu | E15.cz

VIDEO: 60 let starý Volkswagen jede díky motoru ze stíhačky téměř 500 kilometrů za hodinu

Martin Jurča - VTM.cz

Neuvěřitelnou rychlost 482 kilometrů za hodinu dokázal ze svého pickupu Volkswagen T2 dostat Brit Perry Watkins. Na starý automobil totiž přidělal vyřazený motor ze stíhacího letounu. Celý projekt ho vyšel na zhruba 1,5 milionu korun.

Watkins je v automobilovém průmyslu známou tváří. V minulosti vytvořil jak nejmenší, tak i nejnižší auto, s nímž vás pustí na silnici. Byl i za vynálezem pojízdného jídelního stolu, jenž se oficiálně stal nejrychlejším kusem nábytku na této planetě. Na konci roku 2012 se však vynálezce rozhodl tyto pojízdné miláčky prodat, aby měl dostatek prostředků na tvorbu své nejnovější šílenosti.

Na té začal 55letý Brit pracovat před 5 lety. Nejprve si sehnal robustní vůz – pickup Volkswagen T2 z roku 1958, který získal od oklahomského farmáře s přezdívkou Whiley. Na jeho počest nese automobil název Oklahoma Willy.

Po kompletní přestavbě VW (z původního vozu zbyly jen dveře a šasi) přišlo na řadu hledání (a také nezbytná úprava) vhodného motoru. Výběr nakonec padl na 350 kilový Rolls Royce 1986 Viper 535 pocházející z britského stíhacího letounu BAC 167 Strikemaster. S tím pomohl Perryho kamarád a nadšenec do proudových motorů Justin Woolgar.

V dubnu 2017 se Watkins konečně odhodlal auto vyzkoušet. Vybral si k tomu svůj „domácí“ okruh Santa Pod. Ale i po utracení 1,5 milionu korun, které šly na vývoj tohoto stroje, byl nervózní.

„Neměl jsem tušení o tom, jak bude Volkswagen reagovat. Je nutné vzít na vědomí, že je aerodynamický asi jako cihla. Bál jsem se, že se vůz vymkne kontrole a převrátí se na stranu," řekl.Nakonec však vše dobře dopadlo a díky 5000 koňských sil překonal tento automobil hranici 482 kilometrů za hodinu. Perry, jenž si připadal jako by byl připoután k obří světlici, doufá, že se s tímto kouskem dostane do Guinessovy knihy rekordů.

I když absolutní rychlostí limit nepřekonal, mohl by vyhrát v kategorii nejrychlejšího dopravního prostředku, kterému je povoleno ježdění po silnici. Watkinsem upravený Volkswagen má totiž v kufru zabudovaný i obyčejný motor.

Perryho Watkinse a jeho nejnovější káru můžete vidět na vlastní oči. Stačí navštívit anglický závodní okruh Santa Pod. V roce 2017 by se tam tento báječný muž na šíleném stroji měl objevit hned několikrát.

Autorem článku je portál VTM.cz.
Jak se jezdilo za socialismu? Na D1 dvě pumpy, žádné rychlostní limity a benzin za dvě kačky

Autor: Martin Jurča - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!