Výrobce čipů Onsemi slíbil miliardové investice, mezitím ale musí v Rožnově propouštět

Výroba čipů společnosti Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm

Výroba čipů společnosti Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm Zdroj: Onsemi

Americká společnost Onsemi podle informací e15 ve svém výrobním závodě na čipy v Rožnově pod Radhoštěm propustí řádově desítky lidí. Jde o součást globální redukce stavů, v jejímž rámci se celá firma podle zprávy pro regulátory rozloučí s tisícovkou zaměstnanců. Jde už o druhé kolo propouštění, výrobce čipů loni dal sbohem asi 1900 lidí. Na obří expanzi výroby v Rožnově za dvě miliardy dolarů, potvrzenou ve středu, to však nemá mít vliv.

Onsemi propouštěním pragmaticky reaguje na situaci na trhu. Společnost vyrábí zejména čipy pro automobilky a průmysl. Trh s elektromobily ale neroste tak, jak se očekávalo, takže spotřeba čipů není taková. Zákazníci rovněž po covidové krizi, kdy kvůli nedostatku čipů stála výroba, udělali velké objednávky a předzásobili se.

Firma v Česku podle účetní závěrky za rok 2022 měla přes 1700 zaměstnanců. Propuštění desítek zaměstnanců tedy není velkým zásahem. „Část z nich se snažíme přesunout do našeho centra pro návrh čipů, které máme v Brně, ale není v něm prostor pro všechny,“ řekl e15 jednatel české pobočky Onsemi a od letoška člen Rady vlády pro vědu, výzkum a inovace Josef Švejda.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!