Za neúspěch Zyngy na burze může Facebook, tvrdí analytici | E15.cz

Za neúspěch Zyngy na burze může Facebook, tvrdí analytici

CityVille
CityVille
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za neúspěšným vstupem americké internetové společnosti Zynga na burzu, kde akcie firmy první den obchodování odepsaly pět procent, jsou zřejmě obavy z přílišné závislosti firmy na sociální síti Facebook. Tvrdí to analytici, kteří debut Zyngy hodnotili. Část z nich si myslí, že investory odrazuje i velký vliv, který má na řízení podniku její šéf a zakladatel Mark Pincus.

Zynga si úpisem akcií v primární veřejné nabídce (IPO) zajistila zhruba jednu miliardu dolarů (asi 19,4 miliardy korun). Její IPO bylo v letošním roce největší mezi internetovými společnostmi, čemuž odpovídal i značný zájem, který investoři o akcie projevovali. Neúspěch v debutu na burze by teď mohl zhatit plány dalších firem, které se na burzu chystají.

„Máme tady vzrušující IPO, ale lidi to nechtějí. Znamená to obavy pro okamžik, až na burzu půjde Facebook,“ řekl k neúspěšnému startu akcií Zyngy prezident a hlavní investiční analytik společnosti SICA Wealth Management Jeff Sica.

Ochlazení zájmu o nové emise by podle analytika společnosti BGC Colina Gillise mohlo uškodit i Facebooku, až půjde za pár měsíců na burzu. Hodnota Facebooku se nyní odhaduje na 100 miliard dolarů (asi 1,9 bilionu korun), jeho akcie by se na burze měly objevit v příštím roce.

Minimálně jeden z analytiků také řekl, že investory může odrazovat až moc velký vliv, jaký má na chod Zyngy Pincus. Ten vlastní zvláštní třídu akcií, která mu zaručuje 37 procent hlasovacích práv. Jeho faktický podíl ve firmě je přitom výrazně nižší. Akcionáři z řad veřejnosti mají jen asi dvě procenta.

„My si myslíme, že stav, kdy správní radu ovládá ředitel či majitel, tak je to pro investory v mladých firmách obzvlášť nebezpečné,“ řekl analytik společnosti Cowen & Co Doug Creutz. Historie je podle něj plná ředitelů, kteří vybudovali firmu, ale už nebyli schopni ji vést, když dozrála. Pincus agentuře Reuters řekl, že si tak velký vliv na řízení podniku chtěl ponechat, protože od začátku věří, že on je pro vedení firmy ta nejlepší volba.

Hodnota podílu, který má Pincus ve své firmě, před vstupem na burzu činila si 1,1 miliardy dolarů. Pokles kurzu o pět procent tak hodnotu jeho podílu na papíře snížil asi o 50 milionů dolarů. Řadu investorů pokles kurzu překvapil, protože na rozdíl od jiných firem, které v poslední době umístily akcie na burze, je Zynga zisková. Například firmy Groupon anebo Pandora, jejichž akcie se na burze objevily nedávno, se k zisku prozatím nepropracovaly.

Téměř všechny tržby vznikají na Facebooku

Zynga vytvořila za prvních devět měsíců roku zisk 30,7 milionu dolarů při tržbách 828,9 milionu dolarů. Zhruba 95 procent tržeb ale Zynga generuje z platformy Facebook, z které je drtivá většina hráčů. Zynga své hry nabízí zdarma, příjmy vytváří jednak z reklamy, hlavně ale z prodeje virtuálního zboží. To si lidé kupují za reálné peníze, aby mohli virtuální nástroje použít pro hry, které Zynga nabízí.

Facebook uvedl, že hry od společnosti Zyngy aktivně hraje asi 222 milionů jeho uživatelů ve zhruba 175 zemích světa. Denně se zapojuje do on-line her přibližně 54 milionů lidí, kteří tak generují asi dva biliony minut hracího času.

Zynga, která konkuruje společnosti Electronic Arts, na burze prodala 100 milionů akcií. Tržní hodnota firmy se tak pohybuje kolem 8,9 miliardy dolarů (asi 172,6 miliardy korun). Ještě v listopadu se přitom hodnota Zyngy odhadovala na zhruba 14 miliard dolarů a v létě dokonce až na dvojnásobek současné tržní ceny. Ta zůstává hluboko pod tržní cenou další firmy, která se v této branži pohybuje, a to Activision Blizzard.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah