Začerněná Liga mistrů? Blokace televizních pořadů se může týkat i filmů | E15.cz

Začerněná Liga mistrů? Blokace televizních pořadů se může týkat i filmů

Začerněná Liga mistrů? Blokace televizních pořadů se může týkat i filmů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomeš

Dušan Kütner

O2 žaluje tři kabelové a satelitní operátory kvůli vysílání přenosů Ligy mistrů přes zahraniční stanice. Pokud uspěje, otevřou se dveře pro blokování jiných pořadů, zejména filmů a seriálů.

Tuzemské komerční stanice bedlivě sledují, jak dopadnou žaloby podané O2 na tři operátory UPC, FreeSat a Skylink. O2 totiž vlastní exkluzivní práva pro Česko na zápasy Ligy mistrů a nechce, aby je operátoři nabízeli přes zahraniční stanice ve své nabídce.

V případě, že O2 uspěje, otevře se prostor pro blokování dalších pořadů jako premiérových dílů seriálů a velkofilmů. „Pokud vysílatel nakoupí výhradní vysílací práva, představuje pro něj přenos vysílání stejného pořadu ze zahraničí samozřejmě problém. V tuto chvíli je pro praxi důležité rozhodnutí soudu ve věci,“ uvedl výkonný ředitel Primy Vladimír Pořízek.

O2 změnilo podmínky datových tarifů, spotřebitelský dTest ho za to žaluje

Televize Nova již částečně uspěla ve sporech o přenosy Evropské ligy. S dalšími operátory se soudí. „Naším cílem je zamezit porušování autorských práv, ke kterému může docházet i vysíláním zahraničních televizních stanic v Česku. Vítáme proto, že dosavadní rozhodování soudů k ochraně těchto práv směřuje,“ uvedla mluvčí Novy Jana Ondrejechová.

Problém vysílání pořadů, na které mají televize práva jen pro svou domovskou zemi a žádnou jinou, se ale podle experta na televizní vysílání Jana Potůčka týká i zemského vysílání v pohraničí. Nova tak právě kvůli snaze vyhnout se sporům o práva nahrazuje vysílání svých klasických kanálů v zahraničí stanicí Nova International.

V ní nabízí jen pořady vlastní výroby bez zahraničních akvizic. Obdobně vysílá do zahraničí rumunská ProTV International nebo polská veřejnoprávní TV Polonia. „Problém spočívá v tom, že řada stanic ani neví, že je nějaký operátor z jiné země zařazuje do své nabídky, a že tedy kvůli němu porušují vysílací práva dodavatelů akvizičních pořadů,“ uvedl Potůček

 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud