Začerněná Liga mistrů? Blokace televizních pořadů se může týkat i filmů | E15.cz

Začerněná Liga mistrů? Blokace televizních pořadů se může týkat i filmů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O2 žaluje tři kabelové a satelitní operátory kvůli vysílání přenosů Ligy mistrů přes zahraniční stanice. Pokud uspěje, otevřou se dveře pro blokování jiných pořadů, zejména filmů a seriálů.

Tuzemské komerční stanice bedlivě sledují, jak dopadnou žaloby podané O2 na tři operátory UPC, FreeSat a Skylink. O2 totiž vlastní exkluzivní práva pro Česko na zápasy Ligy mistrů a nechce, aby je operátoři nabízeli přes zahraniční stanice ve své nabídce.

V případě, že O2 uspěje, otevře se prostor pro blokování dalších pořadů jako premiérových dílů seriálů a velkofilmů. „Pokud vysílatel nakoupí výhradní vysílací práva, představuje pro něj přenos vysílání stejného pořadu ze zahraničí samozřejmě problém. V tuto chvíli je pro praxi důležité rozhodnutí soudu ve věci,“ uvedl výkonný ředitel Primy Vladimír Pořízek.

Televize Nova již částečně uspěla ve sporech o přenosy Evropské ligy. S dalšími operátory se soudí. „Naším cílem je zamezit porušování autorských práv, ke kterému může docházet i vysíláním zahraničních televizních stanic v Česku. Vítáme proto, že dosavadní rozhodování soudů k ochraně těchto práv směřuje,“ uvedla mluvčí Novy Jana Ondrejechová.

Problém vysílání pořadů, na které mají televize práva jen pro svou domovskou zemi a žádnou jinou, se ale podle experta na televizní vysílání Jana Potůčka týká i zemského vysílání v pohraničí. Nova tak právě kvůli snaze vyhnout se sporům o práva nahrazuje vysílání svých klasických kanálů v zahraničí stanicí Nova International.

V ní nabízí jen pořady vlastní výroby bez zahraničních akvizic. Obdobně vysílá do zahraničí rumunská ProTV International nebo polská veřejnoprávní TV Polonia. „Problém spočívá v tom, že řada stanic ani neví, že je nějaký operátor z jiné země zařazuje do své nabídky, a že tedy kvůli němu porušují vysílací práva dodavatelů akvizičních pořadů,“ uvedl Potůček

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah