Top manažerské změny 2020. Covid zrychlil trend konkurence mezi kýmkoli a kdekoli

V galerii najdete přehled vybraných manažerských přestupů (seřazeno abecedně) roku 2020 kurátorovaných společností Anderson Willinger. Za jménem dotyčného je vždy pozice a jeho aktuální působiště.

V galerii najdete přehled vybraných manažerských přestupů (seřazeno abecedně) roku 2020 kurátorovaných společností Anderson Willinger. Za jménem dotyčného je vždy pozice a jeho aktuální působiště. Zdroj: Picpedia

Robert Altfahrt-Riedler, COO, Allianz
Branislav Baláž, Managing Director CZ/SK, Schindler
Ivan Bednárik, CEO, České dráhy
Veronika Brázdilová, VP pro péči a prodej, Vodafone
Roman Cabálek, CEO, Dell Technologies
25
Fotogalerie

Ve spolupráci s executive search společností Anderson Willinger přinášíme celoroční přehled trendů a nejzajímavějších přestupů na trhu top manažerů. K nim patří nový šéf společnosti CETIN nebo finanční ředitelka Rohlík.cz.

Když Jay Elliot, šéf HR společnosti Apple, prohlásil, že politikou výběru zaměstnanců je nabírat lidi, kteří se jim líbí, a teprve pak pro ně hledat uplatnění, u firem, jako jsou Kodak, Nokia a mnohé další s propracovanými kompetenčními modely, vyvolal smích. Dnes je jasné, že i v tomto ohledu tým Steva Jobse předběhl dobu.

Přesto že většina stratégů by hledala příčiny pádu Kodaku a Nokie v nástupu nových technologií, podrobná studie managementu jedné z významných světových univerzit Insead, vedená profesorem Quy Huy (ve zkrácené verzi zde) dochází k jinému názoru. Jedním z klíčových důvodů byla konzervativnost manažerů, a to jak při náboru lidí, tak při vytváření týmů. Zjednodušeně řečeno, od základu nové věci musí tvořit a vymýšlet nový tým, ne ten v zajetí minulosti.

Důvodem pokrokovosti tehdejšího „bláznovství“ Steva Jobse bylo, že intuitivně vytvářel týmy, jejichž znalosti přesahovaly obory. Dnes jakékoli firmě není konkurentem jiná firma ze stejného oboru – příkladem za všechny poslouží banky versus fintechové společnosti.

Manažerovi rovněž nekonkuruje stejně pojmenovaná pozice u konkurence, ale v podstatě kdokoli, jehož algoritmus myšlení může být za dané situace a v daném místě užitečný. Covid tento trend urychlil, protože přinesl nutnost změn, které by za jiných okolností trvaly léta. A stále více firem začíná Jobsův Apple v tomto přístupu kopírovat.

Myšlenka, že nám dnes může konkurovat kdokoli a kdekoli, znamená přelomovou změnu v uvažování o náboru a rozvoji lidí. Jaké další zásadní fenomény na trhu práce u lídrů firem uplynulý rok přinesl? 

Přechod mezi obory

Je minulostí, že manažerské změny mezi různými obory lze vidět pouze na úrovních B-3, B-2 a u expertních rolí (B – vrcholové vedení, předseda představenstva a členové; B-1 úroveň ředitelů a manažerů reportující vrcholovému vedení; B-2 – B-3 – druhá a třetí úroveň reportující vrcholovému vedení; CXO – Chief X Officer – nejvyšší management společnosti, například CExecutiveO, CFinancialO, COperationsO – pozn. aut.).

Motivací pro akcionáře a majitele společností pro nábor CXOs z jiného oboru jsou především inovace a flexibilita a přenos úspěšných postupů do míst, kde dosud nebyly.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!