Třináctý plat? Luxus, na který bude letos mít jen třetina firem. Bonusy dostane nejméně lidí za 5 let

Peníze, koruny, ilustrační foto.

Peníze, koruny, ilustrační foto. Zdroj: Anna Vacková, E15

České bankovky, ilustrační foto
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
4
Fotogalerie

Na vyplacení 13. platů a mimořádných odměn bude mít kvůli vládním zákazům podnikat, propadu tržeb a vyčerpaným finančním rezervám peníze výrazně méně zaměstnavatelů než v minulých letech. Vyplatit odměny ještě před podzimní vlnou koronaviru plánovala třetina firem. Vyplývá to z analýz Hospodářské komory na základě dat firem.

Loni 13. platy nebo mimořádné odměny vyplácel rekordní počet firem. Odměn se dočkalo 60 procent zaměstnanců soukromého sektoru. Počet firem, které bonusy vyplácely, se rok od roku zvyšoval z 39 procent v roce 2016.

Letos na bonusy dosáhne nejméně zaměstnanců za pět let. Zaměstnancům je vyplatí hlavně firmy, kterým vláda výrazně neomezila podnikání, jde zejména o stavebnictví. Bonusy vyplatí i některé velké firmy nad 250 zaměstnanců, které měly větší finanční rezervy.

Část firem odměny vyplatí ve výplatním termínu v prosinci, část začátkem příštího roku. Záleží i na tom, v jakém odvětví firma působí.

Jedním z důvodů, proč finanční situace firem neumožňuje odměnit zaměstnance, je podle komory to, že stát firmám nekompenzuje ztráty, popřípadě jen okrajově. V Česku je podpora primárně směřovaná na udržení zaměstnanosti, například program Antivirus transferuje peníze přes podnikatele zaměstnancům. Na jaře program pokrýval mzdové náklady jen částečně, uvedla komora.

I z toho důvodu si podnikatelé skrze státní záruční programy a v bankách museli půjčovat peníze hlavně na vyplacení mezd zaměstnancům a povinné odvody, jak vyplynulo z několika šetření komory v průběhu roku. Vedle toho některé firmy použily půjčené peníze také na pokrytí tzv. fixních nákladů, tedy na nájemné a další nutné provozní výdaje, jako jsou energie, vodné a stočné, internetové a telefonní připojení nebo pohonné hmoty.

Odměny v těch firmách, které budou vyplácet odměny, ale letos mohou být vyšší než v předchozích letech, a to mezi 19 až 39 tisíci korunami.

Šetření komory se uskutečnilo těsně před nástupem podzimní vlny koronaviru. Počet firem, které odměny zaměstnancům vyplatí, tak bude pravděpodobně ještě nižší. Zapojilo se do něj 743 podniků všech velikostí.