Více než polovina firem v Česku neodvádí daň z příjmu, ukázal průzkum | E15.cz

Více než polovina firem v Česku neodvádí daň z příjmu, ukázal průzkum

Více než polovina firem v Česku neodvádí daň z příjmu, ukázal průzkum
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

V posledních pěti letech v Česku ubývá firem, které státu neodvádějí daň z příjmů, stále ale tvoří mezi podnikateli nadpoloviční většinu. Roste naproti tomu podíl podniků, které na dani z příjmů ročně státu odvedou víc než milion korun. Uvedla to poradenská společnost Bisnode.

Za posledních pět let podíl podniků, které jsou ve ztrátě a neodvádějí tak daň z příjmu, klesl o osm procentních bodů na 52 procent, uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Současně podle ní roste počet subjektů, které daně odvádí. "Daň z příjmu do sta tisíc korun odvádí každá čtvrtá firma ze sledovaného vzorku. Sto tisíc až jeden milion korun platí necelých 15 procent společností a milion až deset milionů na dani z příjmu do státního rozpočtu odvede přes šest procent společností," dodala Štěpánová.

Zdanění náhrad církvím není právně možné, tvrdí Štěch. Babiš prý říká, co se mu zrovna hodí

Společnost analyzovala všechny firmy, které v letech 2012 až 2016 zveřejnily své finanční výkazy. V období 2012 až 2015 to bylo zhruba 160 tisíc společností s ručením omezeným a akciových společností, za loňský rok téměř 58 tisíc.

Sazba daně z příjmu právnických osob v Česku činí 19 procent. Základ daně vychází z účetního výsledku hospodaření firem.

O společenských souvislostech podnikání se více dočtete v magazínu E15 Premium s názvem Úspěch zavazuje. Objednávejte zde >>>
CSR magazín E15 Premium Úspěch zavazuje


Do byznysu investičních fondů vstupuje nový hráč

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!