Záchrana pro Airbus A380? Společnost získala zakázku za miliardy dolarů | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Záchrana pro Airbus A380? Společnost získala zakázku za miliardy dolarů

Záchrana pro Airbus A380? Společnost získala zakázku za miliardy dolarů
Airbus A380
• 
ZDROJ: Petr Novotný

ČTK

Evropský výrobce letadel Airbus získal zakázku na 36 obřích letadel typu A380 od aerolinek Emirates. Nejdůležitější zákazník evropského leteckého a zbrojařského koncernu to oznámil v domovské Dubaji. Obchod za odhadovaných 16 miliard amerických dolarů (asi 332 miliard korun) tak tomuto typu letounu má zajistit budoucnost.

Napevno je objednáno 20 letadel, na zbylých 16 si letecká společnost ze Středního východu ponechá opci. První dvoupatrové letouny by do Dubaje měly být dodány v roce 2020.

Poptávka po strojích A380 klesá. Odcházející šéf prodeje Airbusu John Leahy již dříve uvedl, že bez dohody se společností Emirates bude firma nucena jejich výrobu ukončit. Nyní Airbus počítá s výrobou největšího dopravního letounu na světě nejméně dalších deset let.

Airbus získal více zakázek než Boeing. Výroba A380 je však možná u konce

Akcie Airbusu se po oznámení zvýšily o 1,6 procenta na 91,14 eura. Přiblížily se tak rekordu 91,90 eura, kterého dosáhly v tomto měsíci.

Společnost Emirates, která už nyní vlastní nejvíce letadel A380 na světě, použije podle svého vyjádření nově objednané stroje jako náhradu svého leteckého parku. Letoun A380 pojme až 853 pasažérů.

Jumbo Jet ustupuje, v USA ho z provozu vyřadil poslední dopravce
Airbus hlásí další velkou zakázku, Číňané koupí padesát letadel

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!