Žebříček tisícovky nejrychleji rostoucích firem Evropy. Z Česka je jich 13 | e15.cz

Žebříček tisícovky nejrychleji rostoucích firem Evropy. Z Česka je jich 13

Patrik Borýsek

Patrik Borýsek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Financial Times zveřejnily každoroční žebříček tisíce nejrychleji rostoucích evropských společností. Je v něm i 13 českých zástupců. Nejlépe, na začátku druhé stovky, se umístil letenkový agregátor a prodejce Kiwi.com.

Aby se firma do rankingu dostala, musela vykazovat růst tržeb mezi roky 2015 a 2018 na úrovni alespoň 38,4 procenta. První místo díky nejvyšší dynamice růstu tržeb patří britské firmě OakNorth Bank, která se zaměřuje na půjčování středně velkým podnikům. Následuje ji finská Wolt Enterprises zabývající se dovážkou jídla. První třetici pak uzavírá estonská taxislužba Bolt Technology. Obě zmíněné služby působí i v Česku.

Z rankingu vyplývá dlouhodbě rostoucí význam technologií, což je oblast, v níž působí 189 zastoupených společností (respektive 259, pokud započteme i v žebříčku uvedené zvlášt oblasti e-commerce a fintech). V technologickém sektoru tak působí celkem čtvrtina všech zastoupených.

Nejvíce "skokanů" pochází z Německa, Itálie, Spojeného království a Francie. Zástupci těchto států tvoří zhruba 70 procent všech uvedených společností. Pokud bychom se podívali čistě na města, tak nejvíce firem se nachází v Londýně, následuje Paříž a Milán. 

A jak jsou na tom domácí zástupci? Česká republika má v žebříčku celkem 13 firem. Jejich výčet spolu s pozicí a oborem podnikání uvádíme níže. S připomínkou, že v minulých letech se z českých firem na předních pozicích co do růstu umístili například výrobce 3D tiskáren Prusa Research nebo modni e-shop Zoot. 

Pozice Název Oblast
111. Kiwi.com Cestování
139. Applifting Technologie
186. SOLSOL Energetika
214. Proficio Marketing Reklama
235. Stavební interiérové Systémy Stavebnictví
239. T-WATT Energetika
397. T1 Solution Technologie
413. nanosun Energetika
415. GoodCall HR
463. Rexy Interiéry
685. Accolade Holding Nemovitosti
796. Mondeco Odpadové hospodářství
925. ZEBRA SYSTEMS Kyberbezpečnost

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery