Covid prohlubuje nerovnosti mezi bohatými a zbytkem populace | e15.cz

Zlatý věk pro miliardáře. Covid prohlubuje nerovnosti mezi bohatými a zbytkem populace

Nejbohatším člověkem na světě je momentálně Elon Musk.
Nejbohatším člověkem na světě je momentálně Elon Musk.
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pandemie je zlatým věkem pro miliardáře - jejich podíl na celosvětovém majetku domácností se během krize způsobené covidem-19 zvýšil na rekord. Podle zprávy o světové nerovnosti vypracované skupinou World Inequality Lab, kterou založil francouzský ekonom Thomas Piketty, mají domácnosti 2750 miliardářů na celosvětovém bohatství domácností podíl 3,5 procenta. Na počátku roku 2020 to byla jen dvě procenta a v roce 1995 jedno procento.

Nejrychlejší nárůst podle studie přišel po vypuknutí pandemie. Deset procent nejbohatších lidí planety vlastní 76 procent bohatství. Nejchudší polovina obyvatel planety pak jen asi dvě procenta celkového bohatství.

„Covidová krize prohloubila nerovnosti mezi velmi bohatými a zbytkem populace,“ uvedl hlavní autor Lucas Chancel. Poznamenal, že bohaté ekonomiky využily masivní fiskální podporu, aby zmírnily prudký růst chudoby, který byl pozorován jinde. Vzhledem k tomu, že bohatství je hlavním zdrojem budoucích ekonomických zisků a také moci a vlivu, znamená to další růst nerovnosti.

Video se připravuje ...
Kdo je Elon Musk

Skupina 520 tisíc osob, které tvoří 0,01 procenta nejbohatších lidí světa, má podíl na celosvětovém bohatství 11 procent. Loni tento podíl činil deset procent.

Analytici uvádějí, že někteří superbohatí vydělali na přesunu velké části světové ekonomiky na internet v době omezení pohybu. Další jednoduše vydělali na růstu cen akcií, protože finanční trhy sázely na rychlé globální oživení.

Chancel uvedl, že miliardáři v době krize nahromadili 3,6 bilionu eur (91,7 bilionu korun) . Světová banka přitom odhaduje, že v této době se 100 milionů lidí propadlo do extrémní chudoby.

Zjištění potvrzují i některé další zprávy, jako seznam světových miliardářů časopisu Forbes. Ten letos zahrnoval rekordních 2755 dolarových miliardářů. Celková hodnota jejich majetku stoupla na 13,1 bilionu dolarů (296,4 bilionu korun) z loňských osmi bilionů dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery