Ceny nemovitostí rostly v Česku opět nejrychleji ze zemí Evropské unie | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Ceny nemovitostí rostly v Česku opět nejrychleji ze zemí Evropské unie

ČTK

Ceny bytů a domů v Česku rostly ve třetím čtvrtletí loňského roku podobně jako v předchozích měsících nejrychleji ze zemí Evropské unie. Meziročně se zvýšily o 12,3 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Více než desetiprocentním tempem rostly ceny také v Irsku, Portugalsku, Maďarsku a Nizozemsku, naopak v Itálii o 0,9 procenta klesly. V celé Evropské unii se ceny zvýšily v průměru o 4,6 procenta.

"Ceny českých nemovitostí i nadále rostou nejrychleji v celé Evropské unii, i když jejich tempo, zdá se, zpomaluje," sdělil analytik ČSOB Petr Dufek. Ve druhém čtvrtletí ceny vzrostly o 13,3 procenta. "Samozřejmě je třeba brát v úvahu, že jde o průměr za celou zemi, za nímž se skrývají výrazné regionální rozdíly. Ve srovnání s rokem 2015 jsou aktuálně ceny nemovitostí v České republice vyšší o 21 procent," doplnil Dufek.

Podle něj je zpomalování růstu cen v Česku patrné i z mezičtvrtletních srovnání. Zatímco na začátku loňského roku se zvýšily o 4,7 procenta, ve třetím čtvrtletí o 1,6 procenta. "To samé ovšem nelze říct o výsledcích za celou Evropskou unii. Tam je naopak vidět akcelerace, i když tempo zdražování nemovitostí je stále ještě nesrovnatelně nižší než v České republice," uvedl.

Češi hodnotí ekonomickou situaci nejlépe za 19 let

Rostoucí ceny nemovitostí napříč Evropou jsou podle něj především důsledkem politiky Evropské centrální banky, založené na masivním tisku nových eur a negativních úrokových sazbách. "Český příběh má určité podobnosti s tím evropským, nicméně ceny bytů žene nahoru především slabá nabídka, která zatím nedosáhla ani úrovně roku 2008, kdy Česká republika vstupovala do recese. Nových bytů je nadále málo v důsledku administrativních překážek při přípravě výstavby. Vysoké ceny bydlení v České republice tak můžeme chápat i jako daň za zdejší byrokracii," podotkl Dufek.


Všechny články k cenám bytů najdete zde >>>


Tempo zdražování bytů v Česku by podle něj mělo zpomalit kvůli postupnému nasycování poptávky, růstu úrokových sazeb i zpřísňování podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB. Sázet lze i na rychlejší rozjezd výstavby. "Svoji roli nepochybně sehraje fakt, že část potenciální poptávky odpadne z důvodu faktické cenové nedostupnosti bytů," dodal.

Meziroční růst cen bytů a domů ve 3. čtvrtletí 2017:

Země Změna (v procentech)
Česko  12,3
Irsko  12,0
Portugalsko  10,4

Maďarsko

 10,2
Nizozemsko  10,2
Lotyšsko  9,5
Bulharsko  9,0
Litva  8,5
Slovinsko  7,9
Švédsko  7,5
Slovensko  7,3
Španělsko  6,7
Rumunsko  6,2
Lucembursko  5,0
Velká Británie  5,0
Rakousko  4,9
Estonsko  4,7
Dánsko  4,3
Malta  4,1
Francie  3,9
Belgie  3,9
Chorvatsko  3,8
Polsko  3,7
Německo  3,6
Finsko  1,4
Kypr  0,6
Itálie  -0,9
Řecko  údaje nejsou k dispozici

Česká kryptoměnová banka spojila síly s francouzskými experty na kyberbezpečnost

Autor: ČTK
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud