Ceny za pronájem chat a chalup rostou | E15.cz

Češi si stále raději chaty a chalupy pronajímají. A ceny rostou

Češi si stále raději chaty a chalupy pronajímají. A ceny rostou
Chata (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Zájem o pronájem chat a chalup v Česku v poslední době poměrně výrazně roste. Se zvyšujícím se komfortem rostou i ceny, v atraktivních lokalitách až o pětinu ročně. Lidé se nechtějí vázat na jedno místo a zároveň často nemají dost peněz, aby mohli chatu či chalupu vlastnit. Nejžádanější jsou horské oblasti nebo místa kolem vodních ploch v dojezdové vzdálenosti od velkých měst. Některé nemovitosti je nutné rezervovat i rok dopředu. Vyplývá to z odpovědí zástupců realitních kanceláří a serverů.

"Pozorujeme nárůst trendu celoročních pronájmů. Zatímco loni se jednalo o jednotky nabízených objektů měsíčně, dnes jich jsou v průběhu sezony desítky měsíčně. Obecně platí, že Češi jsou ochotní zaplatit si na celý rok místo, kde se budou věnovat svému koníčku. Jeden rok jedou třeba na Slapy, druhý pak tráví jinde," uvedl výkonný ředitel serveru Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

Podle oblastního ředitele M&M Reality Jana Martina je poptávka posilována zhoršením bezpečnostní situace v některých oblíbených zahraničních destinacích, jako jsou Egypt nebo Tunisko, pro turisty navíc značně podražilo oblíbené Chorvatsko. "Poptávka po pronájmu chat je obrovská. Když to srovnáme se situací před čtyřmi lety, tak zájem o rekreační nemovitosti během svátků nebo letních měsíců je dvojnásobný," doplnil provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Se zvýšenou poptávkou rostou i ceny. "Popularita domácí turistiky, která roste již třetí rok v řadě, dělá z některých lokalit velmi prestižní záležitost a ceny pronájmů zde meziročně rostou klidně až o 15 procent," uvedl Meyer. Podle Martina z M&M Reality vzrostly v žádaných lokalitách prodejní ceny chat a chalup za poslední tři roky o desítky procent. "Vliv na ceny má jak velký zájem zahraničních turistů o dovolenou u nás, tak i fakt, že nadpoloviční většina Čechů tráví dovolenou v tuzemsku," podotkl obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser.

Ceny chat a chalup v ČR loni meziročně vzrostly téměř o desetinu

Podle Meyera vyjde například roční pronájem lovecké chaty 4+1 s krbem na Slapech na 60 000 korun. Plně vybavený srub u golfového hřiště ve středních Čechách je o 10 000 korun levnější. "Dobře vybavená chata v centru lyžařského městečka v Krkonoších vyjde na 12 000 korun měsíčně. Třeba srub v Jeseníkách u cyklistické trasy stojí 7000 měsíčně," sdělil Meyer.

Co se týče atraktivity, nejžádanější jsou Krkonoše, Šumava, Jizerské hory, vinařské oblasti jižní Moravy, Orlík, Slapy, Posázaví nebo Třeboňsko. Na vzestupu jsou Krušné hory, okolí Berounky, Brdy nebo Kokořínsko. Důležitá je dojezdová vzdálenost od Prahy nebo Brna. "Zajímavostí je, že pronájmy chat na severní Moravě nebo Beskydech tolik nejdou. Lidé zde moc nechtějí půjčovat nemovitosti někomu cizímu," dodal Fojtík z Fincetrum Reality.

Bilance: Víkendové bydlení v Česku dramaticky zdražilo, chalupa už vyjde na více než milion

Podle Meyera se populární může stát také lokalita, kterou zpropaguje nějaká popkulturní událost. "Například v okolí Ratají nad Sázavou stoupla poptávka na základě úspěšné české počítačové hry Kingdom Come," podotkl Meyer. Rataje jsou jedním z míst, které v této hře lze navštívit.

Požadavky na vybavení jsou poměrně různorodé. "Pronajmout se dá jak lesní chata prakticky bez vybavení, tak i plně vybavená chata s bazénem. U krátkodobých pronájmů je požadováno úplné vybavení včetně nádobí a lůžkovin a dostatečná kapacita ložnic," doplnil Roman Weiser z Bidli. Podle Jana Martina z M&M Reality lze obecně říci, že lidé chtějí venkovskou atmosféru, ale vybavení v bytovém standardu.

Podle Fojtíka si na pronájmy chat a chalup často stěžují starousedlíci nebo sousedé. "Majitelé, kteří chaty pronajímají, pak nejsou v okolí moc populární. Hosté totiž často v pronajatých chalupách dělají hluk. Proto se velice často nabízejí chaty, které jsou na samotě. Ty jsou nejžádanější," dodal Fojtík.

Čičmany jsou světově proslulý skvost středního Slovenska

Autor: ČTK
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud