Hypotéky dál zdražují. Průměrná sazba může brzy překročit 2,5 procenta

Hypotéky začínají zdražovat

Hypotéky začínají zdražovat Zdroj: Tomeš Michael / E15

hypotéky, ilustrační foto
hypotéky, ilustrační foto
Pobočka Hypoteční banky, ilustrační foto
4
Fotogalerie

Tuzemské bankovní domy pokračují ve svižném zvyšování cen hypotečních úvěrů, které začalo koncem loňského roku. Včera oznámila zvýšení sazeb u úvěrů na bydlení Hypoteční banka a ke stejnému kroku v minulých dnech přistoupila UniCredit Bank.

Hypoteční banka zvýšila sazby u hypoték o 0,2 procentního bodu. „Vzhledem ke zdražení zdrojů na mezibankovním trhu nastalo u sedmileté fixace mírné zvýšení o 0,1 procentního bodu, u pětiletých fixací pak o 0,2 bodu,“ připomíná mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

O zvýšení sazeb uvažuje podle vnitropodnikových zdrojů také Česká spořitelna. „Analyzujeme situaci na trhu a zvažujeme reakci na aktuální zdražení Hypoteční banky,“ sdělil mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Komerční banka naopak hodlá zdražení konkurence využít. „Od 20. ledna přichází Komerční banka s garantovanou akční úrokovou sazbou 2,39 procenta pro hypoteční úvěry poskytované do osmdesáti procent hodnoty zajištění a s délkou fixace sedm až deset let,“ zdůrazňuje Michal Teubner z Komerní banky s tím, že zmíněná sazba bude platit do konce ledna.

Oproti konci listopadu ovšem bankovní domy už hypotéky zdražily. Zatímco ještě před pár týdny se dal podle obchodního ředitele Next finanční Jiřího Vagnera sehnat hypoteční úvěr za 2,19 procenta, nyní už jsou sazby o dvě tři desetiny výše. Ke konci ledna by se podle něj mohly dostat až na 2,6 procenta. 

Je možné, že průměrná sazba na konci ledna překročí hranici 2,5 procenta,“ doplňuje Jiří Sýkora z finančně- -poradenské sítě Fincentrum & Swiss Life Select.

Cena hypoték by při naplnění těchto odhadů byla nejvyšší od srpna. Při zvýšení z 2,4 na 2,6 procenta by se tak měsíční splátka milionové hypotéky prodražila v řádu stokorun.

Od půlky prosince se nicméně cena, za niž banka získává peníze, neboli úrokový swap, příliš nezměnila. Pohybuje se stále okolo dvou procent. 

Navíc banky reagují na změnu sazeb rozdílně. „Banky neochotně zlevňují v reakci na vývoj trhu, ale reakce na růst sazeb je o dost rychlejší, prakticky on-line,“ upozorňuje Luboš Svačina z makléřské hypoteční firmy Golem Finance. Když cena zdrojů na mezibankovním trhu propadla loni v létě pod 1,2 procenta ze zhruba dvou procent na začátku roku, zlevnění dosáhlo jen pár desetin procenta.

Na začátku roku ostatně banky zvyšují sazby u hypoték v posledních letech pravidelně. „Banky zkusí zvýšit sazby a budou se dívat, jak trh zareaguje,“ komentuje letošní krok Svačina. Podobný názor mají i další odborníci. „Největší banky chtějí ‚naučit‘ trh na vyšší sazby,“ říká Vagner.

Dlouhodobě ale nemusí zdražení vydržet. „Je velmi pravděpodobné, že na jaře, ostatně jako každý rok, přijdou banky se slevovými akcemi na podporu a rozjezd hypotečního trhu,“ shrnuje Sýkora.