Hypotéka - jak ji získat? Zastavit lze nemovitost rodičů | E15.cz

Jak na hypotéku bez vlastních peněz? Možností je i zastavit nemovitost rodičů

Jak na hypotéku bez vlastních peněz? Možností je i zastavit nemovitost rodičů
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: jan vavra

hf

Equa bank našla další způsob, jak “obejít” požadavek ČNB na výši majetku klientů pro získání úvěru na bydlení.

O pořízení nového bydlení uvažuje podle průzkumu Equa bank více než polovina mladých Čechů ve věku 20 až 35 let. Tři čtvrtiny lidí v uvedeném věku vlastní bydlení vůbec nemají, a tak necelá polovina z nich chce bydlení financovat hypotékou. Jenže jejich dostupnost se kvůli restrikcím ČNB, rostoucím cenám nemovitostí i vyšším úrokovým sazbám snižuje.

“I přesto si Češi letos sjednají hypotéky až za 225 miliard korun,” odhadl Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank, což bude proti loňskému roku mírný pokles. Průměrná sazba hypoték by se mohla pohybovat mezi 2,4 až 2,75 procenta ročně.

Delší mládí, drahá dospělost. Generace Y má v Česku i na Západě shodný úděl

Centrální banka ovšem požaduje, aby klienti žádající o hypotéku měli do začátku vlastní peníze. Někteří to stále dokáží vyřešit kombinací hypotéky a stavebního spoření, Equa nyní přichází s tím, že mladí klienti budou moci získat v podstatě stoprocentní hypotéku. Avšak za podmínky, že se zaručí třetí osoba, nejčastěji rodiče, a to vlastní nemovitostí.

Podle zjištění banky pak podobnou podmínku zvažuje desetina klientů. Navíc asi 64 procent z nich má rodiče s nemovitostí, na níž nevázne žádná zástava. “V případě, že nemovitost bude zdarma vyvázána z ručení po splacení určité částky, uvažovalo by o této nabídce 44 procent klientů,” tvrdí Hák.


Jak si pořídit vlastní bydlení? Odpovědi najdete v magazínu E15. Získat ho můžete zde >>>
Magazín E15 Chceš bydlet?


Autor: hf
 

Ceny bytů

Jak koupit byt Jak vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud