Stát rozjíždí podporu bydlení mladých, na půjčku ale letos dosáhnou jen stovky zájemců | E15.cz

Stát rozjíždí podporu bydlení mladých, na půjčku ale letos dosáhnou jen stovky zájemců

Stát rozjíždí podporu bydlení mladých, na půjčku ale letos dosáhnou jen stovky zájemců
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

Jaroslav Bukovský

Zhruba tři stovky zájemců by do konce roku v případě limitně vysoké půjčky uspokojil nový státní program podpory bydlení mladých rodin. Plán s letošní palebnou kapacitou 650 milionů korun z dílny Ministerstva pro místní rozvoj včera schválila vláda. Počítá až s dvoumiliónovou půjčkou na byt či dům. Podle odborníků jde myšlenka programu proti jen týden starému záměru České národní banky zchladit hypoteční trh.

 

„Program vznikl primárně proto, aby si politici udělali čárku. Krom toho, že to nejde dohromady s opatřeními ČNB, půjde navíc z hlediska značné administrativní náročnosti pro stát o neefektivní akci,“ soudí šéf makléřské společnosti Golem finance Libor Ostatek. Loni české banky poskytly hypoteční úvěry za 224 miliard korun, státní peníze by tak nicméně nepokryly ani půlprocento tržních půjček na bydlení.

„Ve srovnání s více než sto tisíci hypotékami, které každý rok poskytnou české banky, uspokojí stát jen zanedbatelné množství zájemců,“ potvrzuje mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Na trh tak budou mít i podle Ostatka spíše marginální dopad. „Dotknou se jen stovek žadatelů,“ dodává šéf Golemu.

Stát hodlá půjčit mladým rodinám do 36 let na rekonstrukci nebo nákup nového bydlení. Úroková sazba bude jedno procento s garantovanou dobou dvaceti let, maximální doba splácení bude ve výjimečných případech 25 let.

„Lze předpokládat, že tento program zohlední i ČNB v rámci doporučení k poskytování úvěrů, proto považujeme za předčasné toto téma komentovat,“ říká mluvčí Fio banky Zdeněk Kovář. Půjčky na bydlení pro mladé navrhovala už předchozí vláda, zájem byl ovšem mizivý. Hlavním důvodem byla tehdy podle MMR příliš nízká částka, kterou stát poskytoval, tedy šest set tisíc korun. Žadatelé by tak museli stejně sáhnout ke spolufinancování bydlení spotřebitelským úvěrem. Prostředky na nově chystaný program stát získá z peněz Státního fondu rozvoje bydlení.

 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!