Zadlužení Češi splácejí dluhy nejrychleji za poslední čtyři roky | e15.cz

Zadlužení Češi splácejí dluhy nejrychleji za poslední čtyři roky

Nákup na splátky bez navýšení? Past na zákazníka nebo výhodná koupě?
Nákup na splátky bez navýšení? Past na zákazníka nebo výhodná koupě?
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V první čtvrtině letošního roku vzrostla průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí, o 11 procent na 2183 korun. Lidé také poctivěji dodržují splátkové dohody, vyplývá z čtvrtletních statistik inkasní agentury EOS KSI. Nejspolehlivější jsou nyní dlužníci z Plzeňského kraje, nejméně z Vysočiny, plyne dál z průzkumu.

Celkově letos narostla průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí, o 220 korun. "Příčinu dalšího růstu průměrné inkasované částky vidím nejen v ekonomickém rozkvětu, ale i ve zlepšující se komunikaci a práci s dlužníkem," uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

Mezi kraje s nejvyšší průměrnou splátkou patří Praha (2796 korun) a Liberecký kraj (2530 korun), nejméně splácí obyvatelé Karlovarského kraje (1374 korun). Muži hradí měsíčně v průměru o 153 korun více než ženy. Zároveň mají ale větší problém s dodržováním splátkových dohod. Ženy jsou naopak ochotnější sjednávat splátkové kalendáře a začít své dluhy řešit.

Výrazné rozdíly napříč Českem přetrvávají v dodržování splátkových dohod. Nejméně zodpovědní jsou nyní dlužníci z Jihočeského kraje (31 procent dlužníků zde dodržuje splátkové dohody) a Vysočiny (28 procent). V prvním čtvrtletí si na první místo naopak polepšili lidé z Plzeňského kraje (z 31 na 45 procent).

"Dlužníkům napříč kraji doporučujeme, aby současné dobré období využili ke snížení svých závazků a do období očekávaného zpomalení ekonomiky vstupovali jen s dluhy, které budou schopni hradit i s nižšími příjmy," dodal Vachel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah