Hypotéky - zpřísnění podmínek zabralo, byty zdražují pomaleji | E15.cz

Zpřísnění hypoték zabralo, ceny bytů rostou pomaleji

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Omezení přístupu k hypotékám přispělo k tomu, že růst tržních cen bytů už není tak rychlý jako v posledním více než roce. Přesto je možné při prodeji bytu stále získat rekordní částky.

Ceny starších i nových bytů rostou nejpomalejším tempem od roku 2015, vyplývá z nových mezičtvrtletních dat Českého statistického úřadu. Že zdražování nemovitostí dochází dech, ukázala i meziroční čísla statistiků.

„Zpomalování růstu cen dle našeho názoru souvisí se stagnací poptávky, kterou bylo možné na trhu vypozorovat v průběhu roku 2017, kdy celkově došlo k poklesu prodejů,“ komentovala Blanka Vačková, vedoucí průzkumu trhu v poradenské společnosti JLL.

Projevil se ztížený přístup k hypotékám pod vlivem doporučení České národní banky, zvyšující se úroková míra u hypoték, menší počet bytů v nabídce a jejich vysoká cena. „To v praxi znamená sice větší objem poskytnutých hypoték, nicméně nižší počet žadatelů, což reflektuje vývoj, který očekáváme do budoucna,“ dodala realitní specialistka z JLL.

Opatření ČNB omezila přístup k hypotékám více než třetině potenciálních zájemců, odhaduje obchodní šéfka developerské společnosti YIT Stavo Dana Bartoňová. Očekává, že letos už cen bytů zrychlovat nebude.

Podle developerů zatím však o ochlazení trhu nejde. „Pokud se zastaví pouze růst cen, ale lidé budou za stagnující ceny stále nakupovat a developeři za ně budou ochotni prodávat, potom nejde o zpomalení trhu,“ řekl spolumajitel developerské skupiny T.E Martin Hubinger.  

Navzdory zpomalení jsou navíc ceny stále vysoko. „Stále platí, že dnešní prodávající za svůj byt dostane nejvíce peněz v naší historii. Pro prodej je tedy, i kvůli nevyzpytatelnosti budoucího vývoje, ideální chvíle. Spekulovat o dalším prudkém nárůstu cen nelze. Pokud přesto porostou, tak jen velmi mírně,“ uzavřel Jan Štohanzl, majitel realitní kanceláře Re/Max G8 Reality.

Více o novinkách z bytového trhu čtěte v úterním vydání deníku E15 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video