Ceny bytů vyšší sazby ještě neovlivní, míní makléři | e15.cz
M A

Ceny bytů

Zvýšení sazeb ještě poptávku po nemovitostech neochladí, míní makléři

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zvýšením úrokových sazeb ČNB poptávka po nemovitostech neklesne a do nabízených úroků bank se toto zvýšení hned nepromítne. Zásadní vliv bude mít až zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték, které začne platit od října. Vyplývá to z odpovědí většiny zástupců realitních a developerských společností, které ČTK oslovila. Bankovní rada ČNB na dnešním měnovém jednání zvýšila základní úrokovou sazbu, od které se odvíjejí například úroky u hypoték, o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Analytici tento krok očekávali.

"Zvýšení základní sazby o 0,25 procentního bodu nebude mít na klienty zásadní dopad. Ten bude mít až další chystané doporučení pro banky na zpřísnění podmínek pro získání úvěru, kvůli kterému nedosáhnou na hypotéku další tisíce žadatelů," uvedl obchodní ředitel realitní kanceláře Bidli Roman Weiser.

Podle manažera inzertních služeb serveru Sreality.cz Michala Zadáka nebude mít mírné zvýšení sazeb na poptávku po nemovitostech dramatický vliv. "Maximálně vyřadí malou skupinu žadatelů o hypotéky. Poptávka je stále vysoká, zajímavé nemovitosti za odpovídající cenu se na našem serveru ohřejí doslova pár hodin," podotkl Zadák.

Mluvčí developerské společnosti Central Group Marcela Fialková doplnila, že zvýšení základní úrokové sazby se do finálních úroků, které nabízejí banky, hned nepromítne.

"Minimálně do konce září, kdy začnou platit zpřísněná opatření ČNB vůči žadatelům o hypotéku, totiž banky budou i nadále soupeřit o klienty. Nyní proto i přes zvýšení sazeb očekáváme velkou poptávku po nákupech nemovitostí na úvěr," uvedla dále Fialková.

Všechny články k cenám bytů najdete zde >>>

Podle generálního ředitele Ekospolu Evžena Korce dnešní rozhodnutí ČNB povede v konečném důsledku k dalšímu zdražování hypoték, které se už v minulých měsících odpoutaly z rekordně nízkých úrovní.

"Vlastní bydlení se tak opět stane méně dostupným. Zatímco ještě na přelomu předloňského a loňského roku dosahovala průměrná úroková sazba u hypoték podle ukazatele Fincetrum Hypoindex 1,77 procenta, v dubnu a květnu se pohybovala dokonce na úrovni 2,51 procenta," dodal Korec.

Autor: ČTK

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery