Babiš: Dienstbier byl nejslabším článkem vlády, neměl tam co dělat | E15.cz

Babiš: Dienstbier byl nejslabším článkem vlády, neměl tam co dělat

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) je rád, že premiér Bohuslav Sobotka došel ke stejnému závěru jako on a vyměnil ministry, kteří neměli ve vládě být už od počátku.

Změny 11 měsíců před volbami ale zároveň označil za kontraproduktivní. Schůzky premiéra s ministry za hnutí ANO považuje za zbytečné. Babiš to uvedl v prohlášení, které zaslal ČTK.

Sobotka dnes oznámil, že prezidentu Miloši Zemanovi navrhne odvolání ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Mají je nahradit poslanec Jan Chvojka, respektive ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (všichni ČSSD).

"Jsem rád, že pan premiér konečně došel ke stejnému závěru jako já a vyměnil ministry za ČSSD, kteří podle mého názoru neměli od začátku vůbec ve vládě být," uvedl Babiš. Němeček podle něj špatně hospodaří s financemi ve zdravotnictví. "I když osobně s panem Němečkem nemám problém, jeho výměna je správný krok," poznamenal.

Němeček na twitteru uvedl, že se mu podařilo ubránit resort před Babišovými pokusy o privatizaci zdravotnictví. "Fakt se za svou práci nemusím stydět," napsal.

ČTĚTĚ ROZHOVOR MINISTRA FINANCÍ ANDREJE BABIŠE SE STUDENTY

Babiš souhlasí i s odvoláním Dienstbiera, kterého označil za nejslabší článek vlády. "Legislativní radu vlády vedl politicky i přesto, že má fungovat zcela apoliticky," uvedl Babiš. Dienstbier podle něj zvýhodňoval při legislativním procesu zákony z dílny ministrů ČSSD a ministrům z ANO dělal problémy. Poznamenal, že s ním také byla velmi složitá komunikace.

V reakci řekl, že je rád, že Babiše návrh na jeho odvolání potěšil. Zároveň ho označil za nejnekompetentnějšího ministra vlády. "Chápu, že nemá rád, že jsem na to i při jednání vlády průběžně upozorňoval. Když říkal nesmysly, že jsem to uváděl na pravou míru," řekl ČTK. Za nesmysl označil i zpolitizování legislativní rady vlády, protože je složena z nejlepších expertů na právo v zemi.

Babiš zároveň uvedl, že si myslí, že výměny nastaly pozdě. "A dokonce se obávám, že 11 měsíců před volbami jsou kontraproduktivní," dodal. Místopředseda vlády je ale rád, že jsou známa nová jména. "Sociální demokracie provedla sebereflexi a můžeme se vrátit k práci. Schůzky premiéra s našimi ministry mi proto přijdou úplně zbytečné," poznamenal.

Návrhem Ludvíka na ministra zdravotnictví si podle něj Sobotka kupuje "Prahu, která by ho mohla podržet při obhajobě předsednického křesla". Ludvík je šéfem pražské ČSSD a zastupitelem hlavního města.

V případě Chvojky poznamenal, že je autorem pozměňovacího návrhu k takzvanému zákonu "lex Babiš", který má ošetřit střet zájmů. "Uvidíme, jestli dokáže vést legislativní radu vlády apoliticky, protože to je předpoklad jejího dobrého fungování," podotkl Babiš.

Babiš už v neděli uvedl, že ministry hnutí ANO měnit nehodlá. Ministr vnitra a statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec ale dnes na twitteru naznačil, že Babiš by měl vyměnit ministra dopravy Daniela Ťoka (za ANO). "Mýto problém, dráhy problém, na silnicích parkoviště. Co začít konečně řídit svůj tým jako firmu, a dát pár lidem taky padáka?" napsal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video