Babiš: Prodali jsme dluhopis s rekordně nízkým výnosem. Investoři spekulují na růst koruny, míní analytici | e15.cz

Babiš: Prodali jsme dluhopis s rekordně nízkým výnosem. Investoři spekulují na růst koruny, míní analytici

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ministerstvo financí prodalo státní dluhopisy za sedm miliard s průměrným úrokem minus 0,416 procenta. Podle vyjádření ministra financí Andreje Babiše na twitteru jde o rekordně nejnižší výnos v historii České republiky.

Dluhopisy mají tříletou splatnost. Podle informací od ČNB byl přitom zájem investorů o tyto dluhopisy mnohem vyšší, byli ochotni je nakoupit za 16,4 miliardy korun. Ministerstvo financí prodalo poprvé v historii dluhopisy se záporným výnosem na konci loňského srpna. Tehdy byl u tříletého dluhopisu výnos minus 0,001 procenta.

Díky nízkým výnosům ministerstvo financí ušetří na úrokových výdajích na obsluhu státního dluhu.

Babiš na twitteru uvedl, že stát vydělal od roku 2015 na záporných úrocích 758,1 milionu korun, jen letos pak 81,6 milionu korun. Investoři totiž přes záporné úroky fakticky platí státu za to, že si půjčují peníze.

Podle odborníků je obecně za zájmem investorů kupovat české státní dluhopisy s nízkými výnosy intervence České národní banky, která kupuje eura a prodává koruny. Tím vytváří přebytek domácí měny, za niž investoři kupují právě třeba české státní dluhopisy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video