Přebytek rozpočtu stoupl na rekordních 82 miliard. Analytik: Stát není schopen investovat | E15.cz

Přebytek rozpočtu stoupl na rekordních 82 miliard. Analytik: Stát není schopen investovat

ČTK
vag

Státní rozpočet Česka zažil nejlepší září v historii. Vykázal přebytek 82,3 miliardy korun a polepšil si tak ze srpnových 81,2 miliardy. Loni v září byl schodek 2,8 miliardy. Podle ministra financí Andreje Babiše za výsledkem stojí růst daňových příjmů. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že za přebytkem je i příliv evropských peněz a neschopnost státu utratit prostředky za plánované investice.

Celkové příjmy rozpočtu stouply meziročně o 57 miliard na 965,2 miliardy korun a celkové výdaje klesly o 28,4 miliardy na 882,9 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 34,3 miliardy na 470,2 miliardy. Na celý rok je plánovaný schodek 70 miliard korun.

"Potvrzuje se, že díky kontrolnímu hlášení se nám úspěšně daří zpřetrhávat sítě řetězových podvodů," uvedl Babiš. Rekordní daňové příjmy podle něj pomáhají vedle státní pokladny naplňovat rozpočty obcí a krajů.

"Díky tomu, že na celostátní úrovni jsme na daních oproti loňsku vybrali o 52 miliard korun navíc, přiteklo jen ke konci srpna do územních rozpočtů o 14,9 miliardy více než loni. To vytváří prostor nejen pro přebytkové hospodaření a snižování dluhu na všech úrovních veřejné správy, ale také pro prorůstové investice a rozumnou hospodářskou politiku," dodal ministr.

Každý Čech dluží 156 tisíc. Státní dluh ke konci září klesl na 1,66 bilionu

Podle Sobíška je vysoký přebytek dán souhrou tří faktorů. První je právě pozitivní vývoj daňových příjmů a sociálního pojistného. "Druhým faktorem je příliv prostředků z EU fondů, jejichž objem již překračuje celoroční plán o 50 miliard korun. Jde ale zřejmě v převážné míře o peníze, které se v ekonomice protočí teprve v budoucnosti," vysvětlil ekonom.

Třetím faktorem je podle něj prohlubující se neschopnost státu utratit naplánované prostředky na investice. "Meziroční snížení kapitálových výdajů již dosáhlo 37 miliard, což představuje zejména pro stavební firmy značný problém. Šance, že by se zpoždění v investicích mohlo odstranit do konce roku, se stává mizivou," dodal Sobíšek, který celkově hodnotí zlepšení v bilanci státního rozpočtu nanejvýš jako poloviční úspěch státu.

"Neschopnost investovat se promítne do snížení potenciálního růstu ekonomiky v následujících letech," doplnil ekonom UniCredit.  

Obcím i krajům výrazně stoupl přebytek rozpočtu

Na dani z přidané hodnoty státní rozpočet ke konci září získal meziročně o 6,8 miliardy více, celkem 173,6 miliardy korun. "Inkaso DPH pozitivně ovlivnily zejména nižší nadměrné odpočty. Pokles nadměrných odpočtů je způsoben hlavně účinností letos zavedeného kontrolního hlášení, které cílí na eliminaci podvodů, kdy jsou neoprávněně nárokovány nadměrné odpočty DPH," uvedlo MF.

Na spotřební dani rozpočet získal 110,4 miliardy korun, meziročně o 6,9 miliardy více. Z toho inkaso daně z tabákových výrobků činilo 40,3 miliardy korun.

Na dani z příjmu firem rozpočet obdržel 88,9 miliardy korun, meziročně o 10,4 miliardy více. "Dosavadní vývoj tak odráží pokračující dynamiku ekonomiky a efektivnější výběr daně, kdy Finanční správa provedla řadu kontrolních akcí se zaměřením na převodní ceny," uvedlo MF.

Na sociálních dávkách stát vyplatil 383 miliard korun, což je meziroční růst o 10,6 miliardy korun. Na tom se podílely nejvíce výdaje na důchody, které meziročně vzrostly o 8,7 miliardy na zhruba 297 miliard korun.

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!