Babišovi kritici založí nové hnutí PRO 2016, v ANO prý vládne despotismus | E15.cz

Babišovi kritici založí nové hnutí PRO 2016, v ANO prý vládne despotismus

Babišovi kritici založí nové hnutí PRO 2016, v ANO prý vládne despotismus
Ideový návrat. Radní z Prachatic Radka Paulová stála u zrodu hnutí, jež pak ovládl Andrej Babiš. Uskupení PRO se má podle ní vrátit k myšlenkám, na nichž ANO původně stálo, ale po čase je opustilo.
• 
ZDROJ: ČTK

Pavel Otto

Komunální politici převážně z Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje a z Olomoucka, kteří donedávna hájili barvy ANO, založí o víkendu v Brně nové uskupení PRO 2016. Vede je k tomu nespokojenost s tím, jak hnutí Andreje Babiše funguje.

V podzimním klání o kraje osloví jihočeské voliče, kampaně v dalších regionech zvažují. Soustředit se chtějí hlavně na volby do místních zastupitelstev v roce 2018. Podle Babiše jsou rozčarováni z toho, že se nedostali na krajské kandidátky jeho hnutí.

Nejviditelnějšími z odpadlíků jsou jedna ze zakladatelek ANO, prachatická radní Radka Paulová, a starosta Dolních Novosedel na Písecku Zdeněk Vituj. Spolu s dalšími šesti desítkami lidí z přípravného výboru PRO se s babišovci rozloučili v posledním roce.

Stát není firma. ČSSD se ve volební kampani vymezuje vůči Babišovi

„Hnutí je nedemokratické, neuznává jiný názor, komunikuje despoticky. Místo toho, aby se vytvářela nějaká myšlenková platforma, tak jsme byli nastaveni na mlčte, poslouchejte a dělejte, co po vás chceme,“ shrnula Paulová.

Vituj je zklamaný ze samotného Babiše. „Líbilo se mi, že byl nakloněný podnikatelům. Myslel jsem, že bude podporovat středně velké firmy a živnostníky, jsem jeden z nich. Místo toho se nám házejí klacky pod nohy,“ uvedl. Podle Vituje se k PRO hlásí nespokojenci prakticky z celé republiky.

Hnutí je nedemokratické, neuznává jiný názor, komunikuje despoticky

Šéf ANO rozhodně odmítá, že by se choval autokraticky. Chyby však připouští a mírní dřívější slova o tom, že se hnutí očistí od prospěchářů toužících po moci. „Nemůžu to paušalizovat a vyloučit, že některé naše organizace udělaly chybu. Nemělo by se to stávat, snažíme se toho vyvarovat. Ale pokud máte téměř čtyři sta organizací a tři tisíce členů, jsou takové věci normální,“ míní Babiš.

Podle Paulové budou v PRO i lidé, kteří se dosud politicky neangažovali. Společně chtějí prosazovat myšlenky, na jejichž základě ANO vzniklo, ale později je opustilo. „Je to podpora malých a středních podnikatelů, decentralizace státní správy či podpora rodin s dětmi,“ uvedla.

Po ustavujícím brněnském sněmu by měla vzniknout jihočeská, jihomoravská a olomoucká organizace. Uskupení má celostátní ambice, ale nejprve se zformuje na komunální a krajské úrovni.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!