Bělobrádek: Babišovy představy o spiknutí jsou bludné a dlouhodobé

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek Zdroj: ctk

Ve vládě neexistuje dvoukoalice ČSSD a KDU-ČSL, která by přehlasovávala ministry hnutí ANO. Vyplynulo to z vyjádření vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), když reagoval na dřívější stížnosti ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, že ho sociální a křesťanští demokraté v některých hospodářských záležitostech přehlasovali. Bělobrádek to v dnešní Partii televize Prima označil za nesmysl. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mluvil o okopávání kotníků z Babišovy strany.

„Pan Babiš dlouhodobě říká, že všichni jsou proti němu a všichni se na něj spikli, a jenom čekáme, kdy to budou i marťani,“ řekl Bělobrádek. Představy ministra financí o spiknutí proti němu označil za bludné. „Hlasujeme podle toho, co si myslíme, že je správné,“ uvedl Bělobrádek o postojích ministrů za KDU-ČSL.

Stane se, že ministr čas od času na vládě neuspěje, nelze z toho ale dělat konec koalice, uvedl později Sobotka v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize. „Tohle však není situace, kdy by se měla vláda rozpadat,“ zdůraznil. Ministerský předseda předpokládá, že nynější vláda dotáhne mandát do konce volebního období.

Babiš si postěžoval na jednání koaličních partnerů po zasedání vlády koncem května. Kabinet jednal o navýšení odvodů na zdravotní pojištění nebo růst výdajů na vědu. Podle Babiše šlo o dohodu mezi koaličními partnery ve stylu „ty mi schválíš vědu, já ti schválím státní pojištěnce“.

Bělobrádek podotkl, že šlo o parciální věci. Koaliční shoda musí být nad návrhem státního rozpočtu pro příští rok, o němž tehdy kabinet nedebatoval.