Bělobrádek: Chovanec by mohl s podpisem policejní reformy počkat | E15.cz

Bělobrádek: Chovanec by mohl s podpisem policejní reformy počkat

Bělobrádek: Chovanec by mohl s podpisem policejní reformy počkat
Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek míní, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by mohl o den, než se ve středu uskuteční koaliční jednání, počkat s podpisem sporné policejní reformy.

Situací kolem zamýšlené reorganizace policie se v úterý bude zabývat Bezpečnostní rada státu, po které chce ministr Chovanec reformu podepsat. O víkendu řekl, že zatím neslyšel jediný důvod, proč by ji podepsat neměl. Na středu je ale plánováno dohodovací řízení vládní koalice. Předseda hnutí ANO a místopředseda vlády Andrej Babiš o víkendu uvedl, že pokud Chovanec změny schválí před středečním dohodovacím řízením koalice, bude ANO požadovat ministrovu rezignaci. Vládu Babiš opustit nechce.

„Při takto vyhrocené situaci by asi jeden den nebyl žádné prodlení. Kdyby (Chovanec) počkal až na to, jak proběhne ono dohadovací řízení ve středu ráno, tak by se nic nestalo,“ řekl Bělobrádek. Od Bezpečnostní rady státu očekává, že si udělá lepší obrázek o tom, zda je reorganizace účelová, nebo zda je dobře připravená.

„Nejvíce mě zajímá, jestli je skutečně dobře připravená, jestli není účelová a proč k ní dochází a jestli nebudou ohroženy především ty živé kauzy,“ řekl Bělobrádek. Účastníci jednání Bezpečnostní rady státu by si podle něj měli věci vysvětlit po odborné stránce.

Tomáš Sokol: Myšlení některých žalobců a politiků zavání totalitou

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že nedokáže říci, zda je reorganizace dobrý, nebo špatný krok. „Je to manažerské rozhodnutí policejního prezidenta, my jsme si vždycky přáli politicky neutrální policii, tak nám velmi vadí ty hysterické politické tlaky, které v tuto chvíli na policii vyvíjí hnutí ANO,“ řekl Kalousek.

Ministr vnitra Chovanec podporuje záměr policejního vedení, aby se protikorupční útvar a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) sloučily v Národní centrále boje proti organizovanému zločinu. Naopak Babiš plán kritizuje jako nepřipravený a vedený snahou odstranit šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, který v pátek rezignoval a oznámil odchod do civilu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!