ČEPS v pololetí zvýšil zisk téměř o polovinu, pomohly tržby za použití sítí | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

ČEPS v pololetí zvýšil zisk téměř o polovinu, pomohly tržby za použití sítí

ČEPS v pololetí zvýšil zisk téměř o polovinu, pomohly tržby za použití sítí
ZDROJ: E15

ČTK

Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS stoupl v prvním pololetí letošního roku meziročně zisk před zdaněním o 42,9 procenta na 2,15 miliardy korun. Celkové výnosy vzrostly o pětinu na 10,4 miliardy korun, náklady stouply o 15,1 procenta na 8,2 miliardy korun. Uvedla to mluvčí společnosti Hana Klímová.

„Za nárůstem zisku v prvním pololetí roku 2018 stojí vyšší tržby za použití sítí i rezervaci kapacit včetně aukcí přeshraničních kapacit a výnosy za systémové služby,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Jan Kalina.

Systémové služby jsou činnosti, které provozovatel přenosové soustavy vykonává pro zajištění rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny, a to v každém okamžiku. Prostředkem pro jejich zajištění jsou podpůrné služby, pomocí kterých je možné regulovat rozdíl mezi výrobou a spotřebou. Podpůrné služby ČEPS nakupuje s co nejmenšími náklady.

Člen představenstva firmy zodpovědný za strategii Jakub Skavroň doplnil, že celkovou úroveň výnosů i nákladů meziročně zvýšil objem přeshraniční přenesené energie. "Na hospodářský výsledek v absolutní výši má však tato činnost neutrální dopad," dodal Skavroň.

Pět nejbohatších klanů: kde si dokážou udržet peníze v rodině

Firma uvedla, že na rozvoj a modernizaci přenosové soustavy letos vynaloží více než 3,7 miliardy korun, v prvním pololetí investovala necelou miliardu korun. Mezi nejvýznamnější stavby v letošním roce patří podle společnosti například dokončení komplexní rekonstrukce stanic Čechy Střed a Otrokovice nebo rozšíření, rekonstrukce a zvýšení zkratové odolnosti transformovny Kočín.

Po téměř desetiletí dlouhém veřejnoprávním povolovacím procesu byla letos v červnu také zahájena výstavba zaústění dosud nejdelšího českého vedení V413 do rekonstruované a rozšířené rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu.

Babišův muž chystal v ČEPS obří transakci

„Z pohledu naší přenosové soustavy projekt přinese usměrnění toku výkonu v přenosové soustavě ČR a stabilizaci napětí v rozvodně Mírovka. Dále pak zajistí zvýšení spolehlivosti dodávek elektrické energie do oblasti kraje Vysočina a zvýšení stability, bezpečnosti a efektivity provozu přenosové soustavy ČR,“ dodal Kalina.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu stát.

Další změna v čele státního obra. Z ČEPS zmizela šéfka dozorčí rady Kovačovská

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!