Česko si na nové období zatím z evropských fondů zajistilo 51 miliard | e15.cz

Česko si na nové období zatím z evropských fondů zajistilo 51 miliard

Evropská unie, Brusel.
Evropská unie, Brusel.
• 
ZDROJ: Jan Sedlak

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká republika má zatím smluvně zajištěno 8,3 procenta z evropských peněz určených na programové období 2014 - 2020. Jde téměř o 51 miliard korun. Na setkání s novináři to řekla náměstkyně ministryně pro místní rozvoj (MMR) Olga Letáčková. Nejvíce prostředků šlo zatím na investice do regionů, do výzkumu, vzdělávání a do podpory zaměstnanosti.

Česká republika může v programovém období 2014 - 2020 čerpat z evropských fondů 24 miliard eur (asi 650 miliard korun). „Z toho zhruba 38 miliard korun je blokováno jako výkonnostní rezerva. Na tu můžeme dosáhnout, pokud budeme dobře čerpat,“ uvedla Letáčková. Ze zbylé částky 612 miliard korun má Česká republika aktuálně smluvně zajištěno 8,3 procenta. „Tyto projekty už se mohou začít realizovat,“ doplnila náměstkyně sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů.

Nyní je vyhlášeno 313 výzev v celkovém objemu 365 miliard korun, žadatelé dosud podali 20 675 žádostí o podporu v celkové výši 257,4 miliardy korun. Schváleno je zatím 1519 projektů.

I když programové období formálně začalo už v roce 2014, Evropská unie přidělené prostředky definitivně schválila v polovině loňského roku. „Jsme tak zhruba na konci prvního roku čerpání. V minulém programovém období se sice ve stejné fázi možná podařilo vytáhnout víc peněz, ale oproti současnosti trvalo déle, než se rozhodlo, do čeho konkrétně půjdou,“ doplnila Letáčková.

V dalším období se podle ní čerpání výrazně zrychlí. „Řídícím orgánům se ulevilo, v první polovině letošního roku se zabývaly ještě dočerpáváním peněz z programového období 2007 - 2013,“ dodala náměstkyně.

V minulém programovém období mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun, z toho přibližně pět procent zůstalo nevyčerpaných.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video