ČNB představila svou vizi o koruně | e15.cz

ČNB představila vizi o koruně. Česko ztratí na konkurenceschopnosti, bojí se exportéři

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká měna by měla do roka posílit o necelá tři procenta.

O necelá tři procenta by podle prognózy České národní banka měla do roka posílit koruna vůči euru. Na počátku roku 2019 by tak euro mělo stát 24,60 korun. Centrální bankéři zveřejnili svá očekávání o vývoji české měny poprvé od uvolnění koruny loni v dubnu. Od té doby koruna posílila vůči společné měně o necelých sedm procent.

„Není to nějaká sázka na tržní vývoj, ale modelový výpočet, a realita se od něj bude pravděpodobně lišit,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok s tím, že kurz očekávaný bankéři bude zároveň důležitým faktorem pro rozhodování. Do třetího čtvrtletí příštího roku, tedy do nejzazšího období, pro které ČNB prognózu o vývoji kurzu představila, by pak měla koruna posílit ještě o dalších deset haléřů.

„Obdobné posílení by bylo dosti silné, na druhou stranu se před ukončením devizových intervencí valná část exportérů na jeden a až tři roky zajistila proti výkyvům kurzu, takže prozatím nejde o drama,“ říká šéf Asociace exportérů Jiří Grund. Pro český vývoz je podle něho důležitá hranice 25 korun za euro. Tu by měla česká měna podle výhledu ČNB prorazit už v příštím čtvrtletí.

„Nad 25 korun za euro se dá žít, pod touto hranicí už se projeví efekt klesající konkurenceschopnosti českého zboží,“ soudí Grund. Ekonomové kontrují tím, že očekávání centrálních bankéřů jsou příliš radikální. „Posílení pod úroveň 25 korun za euro už ve druhém čtvrtletí je poměrně optimistické, nebyl bych překvapen, kdyby měna během jara a léta posilovala pozvolněji,“ domnívá se hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video