ČNB zlepšila odhad růstu | E15.cz

Centrální banka vylepšila prognózu české ekonomiky. Vidí prostor pro další zvýšení sazeb

Centrální banka vylepšila prognózu české ekonomiky. Vidí prostor pro další zvýšení sazeb
Guvernér ČNB Jiří Rusnok
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK, buk

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta z 3,4 procenta odhadovaných v listopadu. Guvernér Jiří Rusnok uvedl, že vidí prostor pro další zvyšování úrokových sazeb. 

Pro příští rok ČNB zlepšila odhad na 3,2 procenta z předchozích 3,1 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to dnes uvedl guvernér Jiří Rusnok. Pro rok 2017 nechala ČNB odhad růstu na 4,5 procenta.

Guvernér dále uvedl, že nová prognóza je zpracována tak, že počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb. "Prognóza tak, jak je dneska zpracovaná, tak vidí v podstatě prostor pro další zvýšení úrokových sazeb v rozsahu jednoho dalšího zvýšení v tomto roce. Ale i to je podmíněno dalšími okolnostmi a vývojem," uvedl Rusnok. Upozornil, že již dříve se vyslovil pro dvoje zvýšení úrokových sazeb v letošním roce.

V případě vývoje inflace ČNB odhad snížila. V prvním čtvrtletí příštího roku tak čeká inflaci 1,9 procenta, zatímco v listopadu to byla dvě procenta. Pro druhé čtvrtletí 2019 odhad ponechala na 1,8 procenta. "Celková inflace letos setrvá nad dvouprocentním cílem a na horizontu měnové politiky se bude pohybovat těsně pod ním," uvedl Rusnok.

Výhled se týkal také kurzu domácí měny. O necelá tři procenta by podle prognózy České národní banky měla do roka posílit koruna vůči euru. Na počátku roku 2019 by tak cena eura měla být 24,60 korun. Centrální bankéři zveřejnili svá očekávání o vývoji české měny poprvé od uvolnění koruny loni v dubnu. Od té doby koruna posílila vůči společné měně o necelých sedm procent.

„Není to nějaká sázka na tržní vývoj, ale modelový výpočet, a realita se od něj bude pravděpodobně lišit,“ řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok s tím, že kurz očekávaný bankéři bude zároveň důležitým faktorem pro rozhodování. Do třetího čtvrtletí příštího roku, tedy do nejzazšího období, pro které ČNB prognózu o vývoji kurzu představila, by pak měla koruna posílit ještě o dalších deset haléřů. 

Rusnok dále uvedl, že nové prognóze odpovídá nárůst domácích tržních úrokových sazeb v letošním a zejména v příštím roce. Letos podle něj bude růst zpomalen měnovou politikou Evropské centrální banky.

Ministerstvo financí ve středu v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,4 procenta. Úřad zlepšil i odhad pro růst ekonomiky v loňském roce na 4,3 procenta. Pro rok 2019 odhaduje MF růst hrubého domácího produktu na 2,6 procenta. Česká bankovní asociace (ČBA) minulý týden zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 3,3 procenta. V roce 2019 by česká ekonomika měla podle ČBA růst o 2,9 procenta.

Autor: ČTK, buk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!