ČSSD napadla část zdravotnické reformy u Ústavního soudu | E15.cz

ČSSD napadla část zdravotnické reformy u Ústavního soudu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ústavní soud (ÚS) obdržel návrh poslanců ČSSD na zrušení několika klíčových ustanovení první části zdravotnické reformy. Sociální demokraté konkrétně napadají zákon o veřejném zdravotním pojištění, který rozdělil péči na základ a nadstandard. Kritizují také zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun. Ústavní soud návrh dostal tento týden a zveřejnil jej na svých webových stránkách.

Pod návrhem je podepsáno 51 poslanců v čele s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou. Ústavní soudce požádali o přednostní projednání. Návrhem se bude zabývat plénum, tedy patnáctičlenný sbor všech ústavních soudců. Nelze předjímat, jak dlouho bude rozhodování trvat. Soudcem zpravodajem je Jiří Mucha. Připraví nález, o kterém pak bude hlasovat plénum.

Část kritických výhrad sociálních demokratů směřuje ke zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Stokoruna za den může mít podle návrhu pro seniory, děti a sociálně slabé takzvaný „rdousící efekt“, což je termín zavedený ústavními soudci při jejich prvním jednání o poplatcích ve zdravotnictví.

„Výše tohoto poplatku již nešetří podstatu a smysl rovného přístupu k lidsky důstojné zdravotní péči hrazené z veřejného zdravotního pojištění,“ stojí v návrhu ČSSD. Zvýšený poplatek je podle sociálních demokratů bariérou, která omezuje přístup k péči.

Svůj dosud zřejmě nejvýznamnější nález z oblasti zdravotnictví vyhlásil Ústavní soud v květnu 2008. Tehdy zamítl návrh ČSSD na zrušení zdravotnické části vládní reformy veřejných financí, která zavedla poplatky u lékaře. Podle tehdejšího názoru ústavních soudců nejsou poplatky protiústavní, pokud nemají právě „rdousící efekt“ a nevytvářejí bariéru v přístupu.

V dalších částech nového návrhu ČSSD napadá rozdělení zdravotní péče na „základní“ a „ekonomicky náročnější“ a také oprávnění zdravotních pojišťoven sankcionovat poskytovatele zdravotnických služeb.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video