Dobeš najme externí právníky na řešení potíží s dotacemi. Za 99 milionů | E15.cz

Dobeš najme externí právníky na řešení potíží s dotacemi. Za 99 milionů

Josef Dobeš
Josef Dobeš
• 
ZDROJ: E15, Michael Tomes

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr školství Josef Dobeš (VV) vypsal zakázku za 99 milionů korun. Externí právníci mají za 9500 korun na hodinu pomoci řešit problém s projekty kritizovanými Evropskou komisí. Napsal to časopis Týden.

Kvůli chybám hrozí ministerstvu školství pozastavení čerpání v programu s rozpočtem 53 miliard korun. Dobeš již dříve řekl, že kdyby ministerstvo peníze z fondů EU nevyčerpalo, rezignuje. Problémy s čerpáním dotací vyšly najevo na sklonku loňského roku, podle bývalého šéfa sekce pro fondy EU Jana Vituly (TOP 09) je zastavení čerpání jisté. Audit komise totiž ukázal chyby v zadávání veřejných zakázek i v kontrolním systému. Podle Vituly bude mít nyní ministerstvo dva měsíce na přípravu opatření, další dva měsíce pak bude Evropská komise zkoumat, jak systém funguje.

V rozhovoru pro Rádio Impuls Dobeš počátkem tohoto týdne řekl, že v souvislosti s obtížemi při čerpání dotací požádal ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV) o kontrolu 200 projektů. Prověrka má podle něj předejít případným chybám a zabránit dalším potížím s dotacemi.

Týden uvádí, že ačkoli má ministerstvo své právníky, problém mají pomoci řešit externisté. Vypsaná zakázka je prý „snem všech advokátních kanceláří“. Kdo ji získá, bude mít na starosti evropské projekty a jejich „korekturu“. „Předpokládá se poskytnutí dalších právních služeb v rozsahu 10 800 hodin,“ píše se v zadávacím formuláři.

Odměna je 9500 korun za hodinu. „Tato odměna je naprosto neadekvátní. Hrubě porušuje zásadu hospodárnosti,“ řekl právník organizace Transparency International Vladan Brož. Vitula uvedl, že s případnou pomocí externích právníků se vždy počítalo, ale uvedenou cenu označil za „dost přemrštěnou“. Podle mluvčí úřadu Kateřiny Savičové jsou ale služby „nutnou podmínkou efektivního čerpání peněz z evropských fondů“. Vybraní právníci podepíšou smlouvy na čtyři roky, tedy na dobu delší, než je Dobešův mandát.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video