E&Y: Letos ekonomika klesne o 0,3 procenta, potom poroste | E15.cz

E&Y: Letos ekonomika klesne o 0,3 procenta, potom poroste

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemská ekonomika by v letošním roce měla ještě klesnout o 0,3 procenta, v roce 2013 by měl již hrubý domácí produkt ČR růst o 1,5 procenta a v dalších dvou letech o více než tři procenta. Vyplývá to ze čtvrtletní ekonomické prognózy poradenské společnosti Ernst & Young. Také v eurozóně by se podle předpovědi měl již v roce 2013 obnovit mírný hospodářský růst.

Jedním z důležitých předpokladů prognózy E&Y je pokračující pozitivní role Evropské centrální banky (ECB) a její ochota k dalšímu snižování úrokových sazeb a k nákupům státních dluhopisů některých slabších členů eurozóny. Ministerstvo financí v lednu předpovědělo pro letošek růst české ekonomiky o 0,2 procenta, Česká národní banka počítá letos se stagnací ekonomiky a příští rok s růstem o 1,9 procenta.

Letos bude prý v eurozóně nutné refinancovat velké objemy veřejných dluhů i dluhů soukromého sektoru, podniky se budou nadále potýkat s obtížnou dostupností úvěrů, rozpočtové škrty budou dusit ekonomický růst a poroste nezaměstnanost. Eurozónu jako celek proto čeká v letošním roce pokles HDP o 0,5 procenta. V následujícím roce by měla ekonomika eurozóny růst jednoprocentním tempem, další rok o 1,7 procenta. V letech 2015 - 2016 by se měl růst zvýšit až na dvě procenta.

Srovnání odhadů růstu HDP

Instituce Odhad růstu v roce 2012 Odhad růstu v roce 2013
Ministerstvo financí 0,2 1,6
Česká národní banka 0,2 1,9
Ernst & Young 0,3 1,5

„Ekonomické oživení po recesi bude patrně nejpomalejší, jaké Evropa zažila za posledních 40 let. Ale opatření přijatá v uplynulých několika měsících, především levné dlouhodobé půjčky, které ECB poskytla bankám, dávají reálnou naději, že už brzy uvidíme světlo na konci tunelu. Nicméně ještě bude nějakou dobu trvat, než přijde skutečné oživení,“ uvedla konzultantka Ernst & Young podílející se na přípravě čtvrtletních prognóz Marie Dironová.

Vzhledem k tomu, že Německo očekává v letošním roce podstatně slabší hospodářský růst a EU se potýká s mírnou recesí, zůstává i výhled pro Česko poměrně nepříznivý. Další pokles HDP je podle předpovědi s největší pravděpodobností nevyhnutelný, protože nelze předpokládat, že by se v následujících několika měsících zlepšily vnější ekonomické podmínky, a protože rozpočtové škrty ještě více omezí domácí poptávku.

Prudký nárůst míry inflace, která vzrostla v souvislosti se zvýšením dolní sazby DPH, bude mít podle Ernst & Young negativní dopad na reálné příjmy obyvatelstva. V důsledku toho v letošním roce očekává E&Y pokles soukromé spotřeby o 0,8 procenta, což je dvakrát více než v roce 2011. Klíčové průmyslové odvětví ČR, automobilový průmysl, se potýká s poklesem poptávky v eurozóně. Objem výroby bude kvůli slabé poptávce stagnovat, takže investice klesnou v letošním roce o 0,5 procenta, předpokládá prognóza.

„Pokud se ekonomika eurozóny ve druhém pololetí letošního roku stabilizuje a od roku 2013 začne výrazněji růst, očekáváme, že také ČR poroste v příštím roce rychlejším tempem, protože exportní poptávka bude stimulovat výrobu a nové investice. Momentální odhad je, že v roce 2013 poroste český HDP 1,5procentním tempem, které se ve dvou následujících letech zvýší na něco málo přes tři procenta,“ komentoval prognózu pro ČR partner podnikového poradenství a řízení rizik Ernst & Young Jan Fanta.

Pravidelné čtvrtletní prognózy Eurozone Forecast společnost Ernst & Young zpracovává na základě modelu vytvořeného pro ekonomiku eurozóny ECB. Ernst & Young patří mezi nejvýznamnější celosvětové firmy poskytující odborné poradenské služby v oblasti auditu a daňového, transakčního a podnikového poradenství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.