Exprezident Klaus chválí Zemana za to, že jel do Moskvy | E15.cz

Exprezident Klaus chválí Zemana za to, že jel do Moskvy

Miloš Zeman a Vladimir Putin při setkání v Moskvě
Miloš Zeman a Vladimir Putin při setkání v Moskvě
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý prezident Václav Klaus považuje za velmi správné, že jeho nástupce na Hradě Miloš Zeman jel na oslavy konce druhé světové války do Moskvy. Klaus to dnes řekl v reakci na Zemanovu návštěvu, za kterou prezident doma sklidil kritiku. Klaus naopak kritizoval údajné dlouhodobé snahy v Česku nově interpretovat výsledek druhé světové války. Pokládá je za další poklek Čechů před Západem.

„Bylo velmi správné, že tam prezident Zeman jel,“ komentoval Klaus Zemanovu cestu do Moskvy, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Většina západních státníků letošní oslavy 70. výročí konce války v Moskvě bojkotovala kvůli ruské anexi Krymu a angažmá Ruska v konfliktu na Ukrajině.

„Já musím říci, že jsem tam byl na stejné akci před pěti lety, když bylo 65. výročí, a před deseti, když bylo šedesáté. Takže i z tohohle důvodu bych v žádném případě necítil sebemenší morální nebo jakýkoli jiný nárok, abych jeho rozhodnutí tam jet jakkoli kritizoval,“ dodal Klaus, který má dlouhodobě k Rusku blízko.

V souvislosti s Ruskem je prý naopak nešťastný z tuzemských snah „reinterpretovat“ výsledky druhé světové války. „Myslím si, že nákroky k tomu existovaly celých posledních 25 let, ale ta hysterie a šílenství, které nastalo zrovna teď, je pro mě nesmyslné, dětinské a hloupé,“ poznamenal Klaus ke kritickým hlasům vůči ruským připomínkám konce války, které byly často kladeny do souvislosti s ukrajinským konfliktem.

Češi podle něj vždycky uměli jít v předklonu před mocnějším sousedem. „Tak mi zas teď předvádíme ten poklek, který děláme před některými našimi západními sousedy. A mě to uráží a ponižuje,“ dodal exprezident bez dalších podrobností.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video