Finanční správu povede Richterová, může ji přiblížit lidem | E15.cz

Finanční správu povede Richterová, může ji přiblížit lidem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ředitelkou Finanční správy ČR bude Tatjana Richterová, která nahradí odcházejícího Martina Janečka k 28. prosinci, dosud byla jeho zástupkyní. České televizi to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Janeček na začátku listopadu požádal o odvolání, od ledna bude ředitelem Finančního úřadu pro Jihočeský kraj.

Richterová funkci získala na základě výběrového řízení, kterého se podle ČT účastnili dva další kandidáti. Richterová by podle ministryně Schillerové měla pokračovat mimo jiné ve vyšším výběru daní a bude zodpovědná také za nastartování projektu on-line finančního úřadu. „To bude pro ni zcela zásadní úkol vedle výběru daní,“ řekla ČT Schillerová. Richterová přišla na generální ředitelství z Finančního úřadu pro hlavní město Praha, které vedla.

Finanční správa pod Janečkovým vedením čelila kritice kvůli údajnému nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů, kterými může blokovat majetek firem podezřelých z nezaplacení daně. Kritiku nedávno vyvolal také postup Finančního úřadu pro Olomoucký kraj, který podle médií kvůli kontrole elektronické evidence tržeb vyzval k podání informací o svatební hostině téměř stovku novomanželů.

Janečka do čela Finanční správy jmenovala vláda koncem října 2014, kdy ministerstvo financí vedl nynější premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš v listopadu ve Sněmovně řekl, že si Janečka váží a respektuje ho. Označil ho za čestného a pracovitého člověka. Naproti tomu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tvrdil, že Janeček se ve své funkci nikdy neměl objevit.

Janeček absolvoval ekonomiku a management na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, krátce po škole nastoupil na finanční úřad v Českých Budějovicích. Do čela Finanční správy přicházel jako expert na daňové podvody, zejména v oblasti daně z přidané hodnoty a praní špinavých peněz. Za Janečkova působení byla zavedena řada nástrojů, od kterých si vláda slibovala zlepšení výběru daní, podle opozice ale zvýšila podnikatelům administrativu. Vedle EET jde třeba o kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty.

Tatjana Richterová

Sedmapadesátiletá Richterová, která má titul inženýrky ekonomie z pražské Vysoké školy chemicko-technonolgické, působí ve finanční správě téměř 30 let. Začínala v roce 1991 jako referentka finančního úřadu v Ústí nad Labem, kde mezi roky 1992 a 2012 působila jako jeho ředitelka.

V roce 2013 přešla do metropole, kde usedla do křesla ředitelky finančního úřadu pro hlavní město Prahu. Od letošního dubna se pak stala ředitelkou nově zřízené sekce generálního ředitele, kterým byl tehdy Martin Janeček. Už na jaře se přitom v objevily spekulace o tom, že se Richterová stane nástupkyní v médiích často kritizovaného Janečka.

„Tatjana Richterová je profesionálka, která přiblíží finanční správu lidem a zlepší její obraz v očích veřejnosti. Ve vedení pražského ředitelství ukázala, že má ryze manažerský přístup,“ řekl v listopadu Hospodářským novinám někdejší šéf Finanční správy Jiří Žežulka.

V minulosti Richterová externě vyučovala na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, mimo jiné vedla diplomové práce studentů. Je také členkou zkušební komise Komory daňových poradců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video