Heger chce výrazně zvýšit poplatky u lékaře | E15.cz

Heger chce výrazně zvýšit poplatky u lékaře

Leoš Heger
Leoš Heger
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo zdravotnictví plánuje zvýšení některých poplatků. U lékaře by se podle ministra Hegera mohlo místo nynějších 30 korun platit 50 korun. Za návštěvu u specialisty bez doporučení praktika by pacient mohl dát místo nynějších 30 korun i několik set.

O záměrech ministerstva zdravotnictví informoval náměstek ministra Petr Nosek. Podle něj úřad ministra Leoše Hegera chystá také rozšíření nadstandardů, pokud Ústavní soud uzná, že jejich zavedení bylo v pořádku. Do nadstandardů by mohly přibýt lázně, zubní plomby pro dospělé, rehabilitace, dlouhodobá péče nebo zdravotní doprava.

Změny by mohla přinést novela zákona o zdravotním pojištění, a to od ledna 2014. Podle ministerstva by se poplatky u lékaře mohly zvýšit, nynější částka prý přestává fungovat a regulovat počty návštěv. K růstu spoluúčasti pacientů z původních 17 na 22 procent v roce 2014 zavazuje Hegera programové prohlášení vlády Petra Nečase (ODS).

„Vyčkáme v našem dalším úsilí, jak Ústavní soud dopadne. Jestli některé věci zruší, bude velmi obtížné spoluúčast zvyšovat. Jestli naopak naše kroky v některých aspektech uzná, tak je tady možno vidět řadu dalších oblastí pro zvýšení spoluúčasti,“ řekl ministr.

Nosek doplnil, že pokud Ústavní soud odsouhlasí stávající formu ekonomicky náročnější péče, začnou odborné lékařské společnosti chystat další návrhy. Ministerstvo před rokem neprosadilo zpoplatnění všech plomb, nepochodilo ani s plánem, aby pacienti platili 200 korun u specialisty, když nebudou mít doporučení praktika.

Ministr dnes uvedl, že představy se nemění, podrobnosti zatím uvádět nechtěl. Řekl jen, že v souvislosti s růstem plateb pacientů by zdravotní pojišťovny měly dostat oprávnění vydávat „zdravotní řád“, který by přesně určil povinnosti pacientů při pohybu po systému, tedy při volbě lékaře. Pacienti by mohli platit nově třeba za to, že si vyžádají názor třetího a dalšího lékaře k plánované závažné léčbě. Reformní zákon jim garantuje právo na názor druhého lékaře.

Zvýšení pravomocí pojišťoven, včetně možnosti zřídit si dceřinou společnost pro připojištění na nadstandard, je součástí další fáze reformy. Heger ji dnes představil s týmem náměstků. Pojišťovny by od roku 2014 mohly bonifikovat pacienta, který pravidelně chodí na preventivní vyšetření a žije zdravě. Postihnout by ho naopak mohly za to, kdyby nedodržoval předepsanou léčbu.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video