Hypotéky dále zdražují, sazby zvyšuje Sberbank i UniCredit | E15.cz

Hypotéky dále zdražují, sazby zvyšuje Sberbank i UniCredit

ČTK

Ke zdražení hypoték sahají další banky. Sberbank navýšila sazby pro fixace na sedm a deset let o 0,2 procentního bodu, u kratších fixací zdražila jen u úvěrů nad 85 procent hodnoty nemovitosti. UniCredit Bank zvýšila od prosince sazby u tříleté fixace o 0,4 bodu, u desetileté pak o 0,7 bodu.

Všechny velké banky zvyšují sazby hypoték v souvislosti s dopady zákona o spotřebitelském úvěru a rostoucí cenou zdrojů na mezibankovním trhu. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku přitom letos v říjnu klesla na nové minimum 1,80 procenta.

Česká spořitelna zvýší od 1. ledna 2017 úrokové sazby hypotečních úvěrů o 0,4 procentního bodu u všech fixací. Komerční banka zvýšila úrokové sazby hypotečních úvěrů už v listopadu o zhruba 0,5 procenta. Hypoteční banka přistoupila s účinnosti od 1. prosince ke zvýšení úrokových sazeb u sedmi a desetiletých fixací o 0,3 procentního bodu. Raiffeisenbank od prosince hypotéky zdražila o 0,1 - 0,3 procenta v závislosti na délce fixace.

Hypotéky jsou na novém minimu, úroky klesly na 1,80 procenta


Další banky se k tomuto kroku chystají. "Úrokové sazby hypoték jsme neměnili, nicméně od začátku příštího roku může dojit k mírnému zvýšení sazeb v souvislosti s rostoucími cenami zdrojů," řekla ČTK mluvčí Moneta Money Bank Lucie Leixnerová.

Od prosince spotřebitelé mohou například splatit část dluhů z úvěrů vesměs kdykoliv bez sankcí, omezily se i sankce za pozdní splátky. Zákon také zvýšil odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.

 

České banky už letos vydělaly přes 60 miliard, víc než loni

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!