Jančura podpořil Šlachtu, autobusy polepil číslem na Chovance | E15.cz

Jančura podpořil Šlachtu, autobusy polepil číslem na Chovance

Majitel Student Agency Radim Jančura nechal na autobusy RegioJet vylepit čísla mobilů ministra vnitra a premiéra
Majitel Student Agency Radim Jančura nechal na autobusy RegioJet vylepit čísla mobilů ministra vnitra a premiéra
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Majitel Student Agency Radim Jančura nechal polepit desítky svých autobusů velkou fotografií ministra vnitra Milana Chovance a zveřejnil také jeho telefonní číslo a číslo premiéra Bohuslava Sobotky. Důvodem je obava z narušení vyšetřování významných kauz po plánovaném slučování policejních protimafiánských útvarů, a podpora odstupujícího ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty.

Na zadní části autobusu je vedle fotografie ministra nápis Langer II., který odkazuje k dřívějšímu ministru vnitra Ivanu Langerovi, u něhož se hovořilo o propojení s organizovaným zločinem, a heslo „ČSSD ve stopách ODS“. Jančura také vybízí občany, aby slušně napsali premiérovi a ministrovi, co si o reformě myslí.

„Rozhodl jsem se kampaní podpořit Roberta Šlachtu, protože mám obavu, že cílem změn v policii je zastavit vyšetřování významných korupčních kauz propojených zejména s kmotry a politiky. Stejný názor vyslovili hned na začátku například státní zástupci a další nezávislí odborníci, kteří v celé věci vidí snahu zasáhnout do činnosti ÚOOZ, jednoho z nejprofesionálněji fungujícího útvarů policie,“ prohlásil Jančura.

Podle něj nejde o podporu jakékoli politické strany. Dříve Jančura totiž podporoval hnutí ANO a jeho předsedu Andreje Babiše.

Chovanec chce reagovat na polepení autobusů o víkendu. „Pan ministr se k šarádě pana Jančury vyjádří odpovídajícím způsobem v průběhu víkendu,“ sdělila mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. Chovance se zastal ministr financí Andrej Babiš, který ho v minulých dnech kvůli reformě policie hodně napadal.

„To je určitě nepříjemná záležitost, když se zveřejňuje soukromý mobil,“ řekl ČTK Babiš v Lucemburku. O věci nevěděl, celý den strávil na jednání ministrů financí. „Není to příjemné, to dát takhle veřejně,“ dodal.

Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý podle Jančury manažersky nezvládli vyřešení změn tak, aby klíčové odborníky udrželi. „Způsobili nejvážnější rozvrat v policejních složkách v novodobé historii České republiky,“ uvedl Jančura. Míní, že Chovancovým cílem bylo za každou cenu odstřelit Šlachtu, neboť „někomu šlápl na kuří oko“.

Telefonní čísla se rozhodl zveřejnit proto, že lidé mají právo poslat i vysoko postaveným politikům krátkou zprávu, co si o zásadních krocích myslí. „Pokud politik ztratí kontakt se svými občany, může ho občan navázat s politikem sám. Občané však zároveň mají povinnost se ve zprávě chovat uctivě a slušně, a to i když s daným politikem nesouhlasí,“ sdělil Jančura.

S reformou policie přišel před několika dny ministr Chovanec, spočívá ve sloučení ÚOOZ a Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Jeho záměr, který již podepsal s platností od 1. srpna, způsobil koaliční roztržku. Vicepremiér a ministr financí Babiš původně vyhrožoval odchodem z vlády, nyní je podle něj potřeba postavit koalici na nové platformě.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video