Klaus: EU brzdí rozvoj české ekonomiky | e15.cz

Klaus: EU brzdí rozvoj české ekonomiky

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: Tomas Kubelka, Sedmicka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie je v současnosti prostorem, který brzdí rozvoj české ekonomiky. Důvodem je především skutečnost, že 83 procent vývozu z Česka směřuje do EU. Při dnešním zahájení Česko-tureckého podnikatelského fóra v Ankaře to uvedl prezident Václav Klaus.

„Proto jsme zde, proto jsme sem přijeli, máme zájem diverzifikovat náš export. A Turecko považujeme za prioritního, naprosto strategického partnera,“ uvedl prezident. Dodal, že Turecko by stěží v posledních letech dosahovalo vysokých temp růstu ekonomiky, kdyby většina jeho exportu mířila do EU.

V rámci podnikatelského fóra zástupci tureckých a českých podniků uzavřeli několik smluv. Česká exportní banka a společnost Ronesans Gayrimenkul Yatirim uzavřely úvěrovou smlouvu o financování výstavby obchodního centra v Petrohradu. Česká exportní banka uzavřela se stejnou společností i mandátní smlouvu o financování výstavby přístavní infrastruktury a obchodního centra v Istanbulu. Otrokovická stavební společnost PSG International uzavřela dohodu o strategické spolupráci s tureckou Ronesans Holding.

Podnikatelské fórum a dvoustranná jednání podnikatelů budou pokračovat i v následujících dnech, kdy se česká delegace přesune do jihotureckých měst Adana a Mersin. Ve městě Mersin se prezident zúčastní slavnostního otevření nového honorárního konzulátu České republiky v Turecku a v Adaně vystoupí na Fakultě hospodářského vývoje a mezinárodní ekonomiky Çukurovy Univerzity.

Výběr z názorů Václava Klause na EU:

Prezidenta na jeho cestě doprovází více než 60 tuzemských podnikatelů. „Jede se mnou zatím v historii Česka největší podnikatelská delegace. Poprvé letíme dvěma, a ne jedním letadlem, a to ukazuje na náš velký zájem,“ upozornil dnes Klaus. Turecko Klaus navštívil jako hlava ČR podruhé. Předtím to bylo na jaře 2006.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery