Klaus rozdal 13 milostí | E15.cz

Klaus rozdal 13 milostí

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus udělil dalších třináct milostí. V jednom případě zastavil trestní stíhání. Pokračovat kvůli Klausovu rozhodnutí nebude stíhání Romana Jandíka obviněného z podvodu. Prezident také prominul několik trestů za majetkové a další trestné činy. Zdůvodnil je většinou humanitárními důvody.

„U Romana Jandíka (prezident) rozhodl, aby se nepokračovalo v trestním stíhání pro přečin podvodu. Přihlédl k dosavadnímu řádnému a bezúhonnému životu jmenovaného, který způsobenou škodu v plné výši uhradil,“ uvedl Hrad v seznamu milostí.

Prezident prominul trest také Věře Kalejové odsouzené za úvěrový podvod. „Přihlédl k tomu, že jmenovaná pečuje o osm nezletilých dětí,“ uvedl Ochvat.

Gabriele Trachtové prominul prezident zbytek trestu odnětí svobody uloženého za zpronevěru. Podle Ochvata přihlédl k tomu, že se činu dopustila ve věku blízkém věku mladistvých a škodu v plné výši uhradila. „Řádně se stará o svá nezletilá dvojčata. Část trestu již vykonala a v minulosti nebyla trestána,“ uvedl mluvčí. Anně Maroszové zase prezident zmírnil trest za majetkovou trestnou činnost ze šesti let na čtyři roky.

Klaus byl v minulosti několikrát kritizován za udělení kontroverzních milostí. Možnost korupce v této věci ale rezolutně popřel. V únoru prezident například rozhodl o odkladu trestu za zpronevěru u podnikatele Tomáše Maliny odsouzeného za stomilionový podvod s pohonnými hmotami. Rozruch vzbudila také Klausova milost pro ředitelku soukromé Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou odsouzenou za podplácení a zpronevěru.

Policie se zabývala údajnou korupcí při udělení prezidentské milosti bývalé policistce Radce Kadlecové odsouzené na dva roky vězení za úplatky. Detektivové ale nezjistili, že by byl spáchán trestný čin, a případ proto odložili.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.