Klaus se Zemanem si neodpustili „kopnutí“ do Havla | E15.cz

Klaus se Zemanem si neodpustili „kopnutí“ do Havla

Miloš Zeman, Václav Klaus
Miloš Zeman, Václav Klaus
• 
ZDROJ: ctk

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ani při příležitosti symbolické schůzky se svým nástupcem si prezident Václav Klaus neodpustil poznámky vůči svému předchůdci Václavu Havlovi. Ještě před rozhovorem s Milošem Zemanem se před novináři pochválil, že mu Hrad zanechá v lepším stavu, než když ho přebíral od Havla. Zeman na oplátku Klausovi zalichotil, že za Klause podle něj významně klesl počet ztracených předmětů z hradního inventáře.

Na Hrad se Zeman podle Klause může nastěhovat ihned po své březnové inauguraci. „A mohu ho ubezpečit, že se tady nedočká žádných překvapení, kterých jsme se dožili my před deseti lety,“ rýpl si do Havla Klaus. V sídle hlavy státu podle něj tehdy byly například ze zdí vytrhány na míru vyrobené knihovny. „A proto jsem asi tři měsíce seděl o deset kanceláří vedle v malé kanceláři,“ postěžoval si Klaus.

Zeman na oplátku zavtipkoval, že za Klause podle něj významně klesl počet ztracených předmětů z hradního inventáře. „Samozřejmě už studuji materiály hradní kanceláře a Správy Pražského hradu a s potěšením jsem zjistil, že počet mank, to znamená ukradených drobných předmětů, právě za pana prezidenta Klause dramaticky poklesl až téměř na nulu, což podle mně předané statistiky v minulosti tak úplně nebylo,“ reagoval Zeman.

Klaus v minulosti kritizoval i Zemana, když po něm v roce 1998 přebíral kancelář předsedy Poslanecké sněmovny. Zdálo se mu, že je příliš cítit cigaretovým kouřem, a tak nějaký čas úřadoval jinde, než byla kancelář upravena.

Klaus: Zůstáváme nesmiřitelnými názorovými rivaly

Klaus se také vyjádřil k tomu, že jako představitel pravice podporoval na post prezidenta levicového kandidáta. „Miloš Zeman určitě ví, že jakkoli jsem mu v té volbě, která byla, fandil, tak že nadále zůstanu jeho odvěkým a nesmrtelným nepřítelem, který nesouhlasí téměř s každým výrokem, který kdy v životě udělal,“ řekl Klaus.

Miloš Zeman, Václav Klaus Autor: ctk

„Skutečně výrazné osobnosti dokážou podpořit i svého názorového protivníka, zatímco nevýrazné neosobnosti podporují toho, s jehož názory totálně a plně souhlasí,“ reagoval Zeman. Při příchodu na Hrad také uvedl, že Klausovi chce právě za podporu, jíž se mu od hlavy státu a její rodiny dostalo v závěrečné části předvolební kampaně, poděkovat.

Klaus před jednáním podotkl, že Zemana neviděl od prezidentské volby. Připomněl, že po jeho vítězství v druhém kole klání o Hrad svému nástupci ve funkci telefonicky gratuloval. Klaus byl tehdy na pracovní cestě v Chile.

Klaus a Zeman byli dlouhá léta politickými rivaly. Klaus stál v čele pravicové ODS, kdežto Zeman vedl nejsilnější levicovou stranu ČSSD. V předvolební kampani ovšem Klaus Zemana podpořil jako kandidáta, který prožil celý život v Česku. Později se k němu připojila i jeho manželka Livia, která uvedla, že by si na Hradě přála první dámu, která mluví česky. Prezidentský pár se tak vymezil vůči Zemanovu protikandidátu Karlu Schwarzenbergovi, který žil v zahraničí a jeho manželka je Rakušanka.

Zemana čeká také schůzka s předsedou vlády, které nefandí

V podvečer se Zeman setkal ve své kanceláři v Loretánské ulici také s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Ten před schůzkou novinářům řekl, že se zvoleným prezidentem chce určité věci probrat, nechce je prý ale sdělovat do médií. Podotkl také, že Zeman „nekouše“, a proto se ho nebojí. S šéfem TOP 09 Schwarzenbergem se Zeman sejde v pátek.

Nastupující hlava státu je ale ostrým kritikem současného kabinetu. Zeman v pondělí dokonce připustil, že podle jednoho z možných výkladů ústavy prezident může bez jakýchkoli podmínek premiéra odvolat. Odvolání premiéra by v dalším kroku znamenalo jmenovat vládu, kterou by Sněmovna nepřijala. „A žádný prezident, dbalý své cti, nic takového dělat nebude,“ dodal později Zeman v deníku Právo.

Ihned po svém vítězství Zeman také prohlásil, že vláda by měla skončit a měly by se uskutečnit předčasné volby.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video