Klaus už si našel novou práci, zaměstná ho americký institut Cato | E15.cz

Klaus už si našel novou práci, zaměstná ho americký institut Cato

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus už ví, co bude dělat po svém odchodu z funkce hlavy státu. Od března se stane spolupracovníkem amerického konzervativního myšlenkového Institutu Cato, s nímž má společný názor na globální oteplování. O angažování českého politika píše i časopis Cato Policy Report ve dvojčísle vydaném na konci loňského roku.

„Prezident republiky Václav Klaus se v březnu roku 2013 stane spolupracovníkem významného americkému think tanku Cato Institute,“ oznámil dnes Hrad. Podle informací uvedených ve věstníku vydávaném institutem s ním zahájí Klaus spolupráci poté, co ukončí své účinkování v čele státu.

Klaus se v minulosti několikrát zúčastnil konferencí pořádaných konzervativním myšlenkovým trustem. V roce 2009 například ve Washingtonu promluvil na konferenci věnované 20. výročí pádu komunismu ve střední a východní Evropě.

V roce 2008 pak jmenoval institut mezi organizacemi, které sdílí jeho kritický postoj k teoriím o vlivu člověka na globální oteplování. „Že to není módní, politicky korektní, to je věc úplně jiná, ale myslím, že úkolem jakéhokoli férového a rozumného člověka, včetně mě, je bojovat s těmito politicky korektními a populistickými názory,“ řekl tehdy Klaus.

Institut Cato je americká konzervativní výzkumná organizace se sídlem ve Washingtonu. Zabývá se otázkami svobodného trhu, svobody a hospodářské politiky. Myšlenkový trust byl založen Murrayem Rothbardem, Edem Cranem a Charlesem Kochem pod názvem Nadace Charlese Kocha v roce 1974. O dva roky později se přejmenovala na 'Cato Institute'. Finance získává od svých zakladatelů a dalších nadací a institucí. V roce 2011 institut působil s rozpočtem 23,6 milionu dolarů (asi 453 milionů korun).

Podle žebříčku Global Go To Think Tank z roku 2011 je Institut Cato šestou nejvlivnější výzkumnou organizací v USA. Institut se kriticky vyjadřuje k postojům amerického prezidenta Baracka Obamy, zejména v oblasti fiskální stimulace, reformy zdravotnictví nebo zahraniční politiky, zároveň ale podpořil jeho liberálně přistěhovaleckou politiku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video