Klaus vetuje: Zákon o podporovaných zdrojích by zdražil elektřinu | E15.cz

Klaus vetuje: Zákon o podporovaných zdrojích by zdražil elektřinu

Prezident Václav Klaus
Prezident Václav Klaus
• 
ZDROJ: Tomas Blazek, Sedmicka

ČTK

Zákon o podporovaných zdrojích energie, by podle prezidenta zvýšil cenu energií a neúměrně zatížil věřejné rozpočty.

Václav Klaus vetoval zákon o podporovaných zdrojích energie. Podle prezidenta zákon přináší nové náklady pro veřejné rozpočty v době, kdy je třeba šetřit, a také neodhadnutelné zvýšení cen energií. Zahrnutí biometanu mezi podporované zdroje pak může podle Klause v Česku vážně zhoršit životní prostředí. Uvedl to prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Také čtěte:

Solární arbitráže: Má Česko větší jistotu?

Fotovoltaici se ohradili proti plánu zmrazit dotace

Vetovaný zákon v jednom předpisu soustředil podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Norma se nyní vrací do Poslanecké sněmovny. K tomu, aby byl zákon přijat, je třeba nejméně 101 hlasů jejích členů.

„Zákon dále rozšiřuje okruh podporovaných zdrojů energie, a to v situaci, kdy již dnes podpora takových vybraných zdrojů dosahuje neúnosně vysokého stupně a je navíc zcela kontraproduktivní,“ uvedl Klaus. Zahrnutí biometanu mezi podporované zdroje podle prezidenta nejspíš povede k masivnímu dovozu odpadů z celé Evropy, „aby u nás mohly zahnívat a vytvářet tím biometan“.

Zákon je nekvalitně zpracovaný, mimo jiné i kvůli jeho celkovému přepracování v Senátu, řada pravidel by se musela doplnit až v navazující legislativě, uvedl také Klaus. „V zákoně chybí i tak zásadní věc, jako je přesné vymezení okruhu osob, které budou mít na podporu nárok. Pokud by to vše bylo doplněno až podzákonnými právními předpisy, dostaly by se takové předpisy do rozporu s Ústavou a s Listinou základních práv a svobod, protože prostřednictvím nařízení a vyhlášek lze na základě zákona stanovit jen technické detaily jeho provádění, nikoli vlastní práva a povinnosti občanů,“ napsal prezident v odůvodnění.

Podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO), která sdružuje zástupce solárního sektoru, byl prezidentův krok předpokládaný, poslanci ale pravděpodobně jeho veto přehlasují. „Samo veto tedy pravděpodobně prakticky nic nezmění, jen přispěje k větší nejistotě v celém sektoru obnovitelných zdrojů energie,“ uvedla asociace.

Fotovoltaická asocice má k zákonu o podporovaných zdrojích energie řadu výhrad, jsou však jiné, než které uvedl prezident. „CZEPHO především vadí, že současná podoba zákona nezajišťuje dostatečně předvídatelné a stabilní podmínky, a znemožňuje tak dlouhodobé a kontinuální podnikání v sektoru,“ dodala asociace.

Klaus poukázal na podle něj neuváženou podporu výroby elektřiny ze slunečního světla, která zdražila energii, zatížila daňové poplatníky, způsobila zabrání ohromných ploch zemědělské půdy a nastolila neřešitelný problém, co udělat s vysloužilými slunečními kolektory. „Máme nyní možnost podobnou chybu neudělat a před dalším skokem do neznáma se zastavit a znovu jej zvážit. Rád bych umožnil Poslanecké sněmovně, aby takovou příležitost ještě dostala,“ podotkl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.