Klaus: Zvýšení DPH je nerozumný tah, zbrzdí ekonomiku | E15.cz

Klaus: Zvýšení DPH je nerozumný tah, zbrzdí ekonomiku

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prezident Václav Klaus nesouhlasí s navrhovaným zvýšením daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent, o kterém bude v příštím týdnu rozhodovat Senát. Zvýšení daně označil za nerozumný tah, který brzdí ekonomiku. Klaus to dnes řekl během tradiční poutě svatého Vavřince na vrchol Sněžky. Zda by zvýšení DPH následně vetoval, však nechtěl komentovat.

„Zvýšení všech daní a DPH zvláště poškozuje naší ekonomiku, brzdí ji. Je to nerozumný tah, já jsem zásadně proti tomu, aby tato vláda zvyšovala daně a jsem proti tomu i v tomto konkrétním případě,“ řekl Klaus.

Zvýšení DPH je součástí vládního stabilizačního balíku, který už schválila sněmovna a příští týden o něm bude rozhodovat Senát. Návrh obsahuje také další daňové změny, například zvýšení daně z převodu nemovitostí, omezení výdajových paušálů, zelené nafty a další opatřeních, od nichž si vláda slibuje, že jí pomůžou stabilizovat veřejné rozpočty.

Kromě opozice, která zvýšení DPH i další opatření od samého počátku kritizuje, se ozvaly nesouhlasné hlasy i z vládní ODS, které Klaus řadu let předsedal. Například senátorský klub ODS si chce na příští týden pozvat premiéra Petra Nečase, aby mu zdůvodnil některé návrhy ve stabilizačním balíku, zejména zvyšování daní.

Při závěrečném schvalování ve sněmovně vystoupil s kritikou bývalý předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. V senátním hospodářském výboru zkritizoval návrh senátor Petr Pakosta, který byl dříve členem ODS. Pro zvýšení daní odmítá hlasovat i dlouholetý senátor ODS Jaroslav Kubera.

Pokud Senát návrh zamítne, jak mu tento týden doporučil hospodářský výbor, vrátí se předloha zpět sněmovně. Koalice pak bude potřebovat nejméně 101 hlasů na to, aby senátní veto přehlasovala a odeslala předlohu prezidentovi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video