Lesy České republiky čelí exekuci kvůli vykácení stromů podél trati | E15.cz

Lesy České republiky čelí exekuci kvůli vykácení stromů podél trati

ČTK

Státní podnik Lesy ČR čelí exekuci na své sídlo v Hradci Králové a další majetek kvůli sporu o vykácení stromů podél železniční trati na Karlovarsku. Firma tak nyní splní požadavek Drážního úřadu, aby odstranila stromy podél železnice z Nové Role do Nejdku, které by na trať mohly spadnout například při bouřce.

O celé záležitosti dnes informovala Mladá fronta Dnes. Drážní úřad vydal rozhodnutí k vykácení stromů loni v květnu a nařídil, aby stromy podél železnice na Karlovarsku byly vykáceny do září. Lesy ČR to odmítly a odvolaly se k ministerstvu dopravy, které letos na jaře rozhodnutí potvrdilo.

Lesy ČR proto začaly s přípravami na kácení a zároveň podaly žalobu proti ministerstvu dopravy na zrušení rozhodnutí.

Noční vlaky, více spojů. Provoz na železnici v blízkosti Prahy ještě zhoustne

Mezitím však byla uvalena exekuce na sídlo firmy v Hradci Králové a také například na některé budovy krajského ředitelství, o zahájení exekuce dostal podnik vyrozumění 21. července spolu s výzvou, že svou povinnost musí splnit do 30 dnů.

"S kácením se začne příští týden, nyní se v místě takzvaně svěrkují stromy, kdy zjišťujeme přesný objem těžby," cituje deník mluvčí Lesů ČR Evu Jouklovou.

Lesům ČR se nelíbí, že stromy musí odstranit na vlastní náklady. Podle nich Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zanedbala prevenci. Nařízení kácení kolem kolejí může být podle Jouklové například pro některé drobné vlastníky lesa likvidační.

Testování hyperloopu pokračuje. Zamýšlené rychlosti ale zatím zdaleka nedosahuje

Podle SŽDC ale preventivní činnost funguje tak, že správce železnic vyzve v případě ohrožení dráhy vlastníka pozemku, aby zasáhl. Pokud majitel lesa kácení odmítne, rozhoduje Drážní úřad a může následovat právě až exekuce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!