Miloš Zeman složil slib a ujal se úřadu prezidenta | e15.cz

Miloš Zeman složil slib a ujal se úřadu prezidenta

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Miloš Zeman dnes dopoledne složil prezidentský slib, a stal se tak třetím českým prezidentem. Akt, při kterém přísahal na speciální výtisk české ústavy, sledovali ve Vladislavském sále Pražského hradu poslanci, senátoři, členové vlády, zahraniční diplomaté či zástupci církví. Přítomen byl též předchozí prezident Václav Klaus. Před 10:45, poté co Zeman přednesl svůj první prezidentský projev, program ve Vladislavském sále skončil.

Zeman složil přísahu do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Úřadu se ujal na příštích pět let. Z první řady sedadel v pozdně gotickém hradním sále prezidentský slib i projev sledovala též Zemanova manželka Ivana a dcera Kateřina. Pozváno bylo 626 hostů, někteří se ale omluvili.

Krátce po přísaze zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále samotném zněla česká hymna. Dění v sále mohli lidé sledovat na velkoplošných obrazovkách na hradních nádvořích.

Čestného předsedu SPOZ Zemana do prezidentské funkce vynesla první přímá volba, v jejímž druhém kole nynější hlava státu porazila na konci ledna poměrem 55 ku 45 procentům hlasů vicepremiéra, ministra zahraničí a šéfa vládní TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Do zaplněného Vladislavského sálu ještě před Zemanem slavnostně vstoupili nejvyšší ústavní činitelé - předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, premiér Petr Nečas a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kromě předsedy vlády přišli všichni s partnerem či partnerkou. Následovali bývalý prezident Václav Klaus s chotí Livií, Zemanova manželka Ivana a dcera Kateřina a také vdova po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi Dagmar.

Před Zemanovým příchodem Hradní stráž do sálu přinesla nejvyšší státní vyznamenání, jejichž nositelem se Zeman po složení slibu stal. Poté vojáci přinesli 44 praporů a zástav včetně standarty prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Vojáci Hradní stráže je přinesli za zvuků husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci.

Jako poslední v doprovodu šéfa protokolu Jiřího Forejta vstoupil do sálu Zeman. První člověk, s nímž se při příchodu pozdravil, byla zpěvačka Lucie Bílá. V minulosti výrazně podporovala Zemanova předchůdce Václava Klause.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery